Turecko

Základní info o Turecku

 

Hlavní město: Ankara
Mezinárodní letiště: Ankara Esenboga (ESB)
Antalya (AYT)
Bodrum Milas Airport (BJV)
Istanbul – Ataturk (IST), Sabiha Gokcen (SAW)
Doba letu: 2:30 h (Vídeň)
3:00 h (Mnichov)
Časový posun: GMT+2 (vůči ČR +1)
Telefonní předvolba: +90
Měna: turecká lira (YTL)
Víza: Vláda Turecké republiky zrušila s účinností od 1. ledna 2005 vízovou povinnost pro držitele cestovních pasů České republiky, kteří cestují do Turecké republiky za turistickým účelem a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dnů. Občané ČR, kteří cestují do Turecké republiky za jiným účelem než turistickým, si nadále musí k cestám do Turecké republiky obstarat vízum!

Geografie a počasí v Turecku

Území Turecka má zhruba obdélníkový tvar a zasahuje jak do Evropy (Balkánský poloostrov), tak do Asie (Malá Asie). Evropská část Turecka hraničí s Bulharskem a Řeckem. Asijská část, Anatolie, je značně hornatá. Uprostřed se rozkládá náhorní plošina. Pobřežní roviny jsou úzké, mezi nimi a centrální plošinou leží pohoří Taurus (podél pobřeží Středozemního moře) a Köroğlu (podél pobřeží Černého moře). Východní Turecko je nejhornatější částí země. Pramení zde řeky Eufrat, Tigris a Aras, leží tu jezero Van a nejvyšší turecká hora, biblický Ararat.

Mezi nejznámější letoviska na Turecké riviéře patří např. Alanya, Antalya, Belek, Side a Kemer. Na Egejské riviéře jsou populární letoviska Bodrum, Marmaris a Fethiye.

Z hlediska počasí je nejdůležitější rozlišovat mezi pobřežím s jeho mírnými teplotami v zimě a horkými vlhkými léty a vnitrozemskými oblastmi, kde obvykle panují mnohem extrémnější zimy i léta. Toto je třeba mít na paměti při cestování do východních oblastí Turecka, kde v zimě mohou teploty spadnout i na -12 ° C. V červenci a srpnu zde teplota rychle stoupá, a může přesáhnout i 45 ° C.

Na samotné Turecké riviéře je klima mnohem příznivější a turistická sezóna delší. V létě Vás na pobřeží osvěží příjemný vánek a jarní sezónu nebo naopak babí léto zde můžete strávit aktivní dovolenou – zejména golfové resorty zažívají boom, najdete zde velmi kvalitní a dobře ošetřovaná hřiště. V toto období mimo hlavní turistickou sezónu je také nejvhodnější čas pro návštěvu nepřeberných přírodních a kulturních památek Turecka.

Kdy vyrazit na dovolenou do Turecka

Jaro (duben až květen) a podzim (září až říjen) jsou nejlepší měsíce pro aktivní dovolenou v Turecku pro návštěvu, protože bude ideální klima pro prohlídku Istanbulu a v resortech na pobřeží Egejského a Středozemního moře bude také příjemně teplo. Od půlky června do září jsou pláže na pobřeží Egejského a Středozemního moře nejživější ale i nejplnější. Pobřeží Černého moře je nejvhodnější k trávení dovolené od dubna do září.

S výjimkou Istanbulu většina resortů v Turecku nepočítá se zimní turistickou sezónou. Většina ubytovacích zařízení na pobřeží Egejského, Středozemního a Černého moře a v některých částech Kappadokie je uzavřena od poloviny října do konce dubna (přesné uzavírky resortů jsou ovšem individuální dle jejich zaměření).

Oblíbené lokality pro dovolenou v Turecku

Resorty na pobřeží Středozemního moře

Antalya

Toto letovisko je nazýváno Tureckou riviérou a je ideálním místem pro všechny, kteří hledají dovolenou na rušném místě, s dlouhými plážemi a velkými hotelovými komplexy. Spousta resortů myslí na zábavu dětí na dovolené a najdete v nich skluzavky, tobogány a jiné vodní atrakce pro děti. Daní za ruch a živost zdejších resortů je ovšem větší koncentrace turistů a také je třeba být připraven na relativně vyšší vlhkost vzduchu a velmi teplé moře.

Antalya ovšem nabízí vyžití i mimo hotelové resorty, neboť v jejím okolí se nachází i čarokrásná příroda. Za zmínku stojí zejména 3 národní parky s kulturními památkami z dob Antiky. V národním parku Olympos můžete navštívit ruiny starověkého města Olympos. V jeho těsné blízkosti můžete pozorovat div přírody zvaný Chiméra nebo Hefaistovy ohně– jedná se věčný oheň hořící bez zjevné příčiny mezi kameny na pláni, působivá podívaná zejména za šera nebo v noci. Dalším národním parkem je Termessos, kde jsou k vidění ruiny starověkého města z dob Alexandra Velikého. V posledním národním parku Köprülü je příležitost zažít koupání v průzračné vodě v kaňonu nebo si zkusit adrenalinový zážitek v podobě raftingu.

 

Alanya

Alanya se nachází nedaleko od Antalye a je v podstatě její méně rušnou a více intimnější variantou. I zde se u hotelových resortů rozprostírají krásné dlouhé pláže s čistým mořem, ale klima je zde příjemnější bez poněkud obtěžující vlhkosti vzduchu, která Vás čeká při dovolené v letoviscích v Antalyi.

I Alanya nabízí ve svém bezprostředním okolí několik památek k vidění. Za zmínku stojí například starověký amfiteátr v Aspendu nebo antické památky v Side. Přímo v srdci Alanye se nachází zřícenina pevnosti, která se impozantně tyčí na skále.

Kousek od centra Alanye se nachází i slavná Kleopatřina pláž, která je vyhledávaná pro svou křišťálově čistou vodu a jemný písek.

 

Belek

Ve zkratce je možné nazvat toto letovisko jako rájem pro milovníky luxusní dovolené, intimních menších hotelových středisek a golfu. Většina hotelových komplexů (v Beleku se nachází více než 30 čtyř a pětihvězdičkových hotelů) je zde na velmi vysoké úrovni, za vyšší ceny ale obdržíte ekvivalentní kvalitu. Velkou výhodou Beleku je jeho blízkost k mezinárodnímu letišti v Antalyi, transfer z letiště do resortů v Beleku obvykle netrvá déle než 45 min.

Samotná oblast Belek je chráněna pohořím Taurus a v podstatě se jedná o chráněnou přírodní oblast, kde i z tohoto titulu máte možnost vidět četné druhy ptactva, želv a jiných živočichů. S ohledem na antické památky je třeba zmínit ruiny města Aspendos, ve kterém se nachází největší, zcela zrekonstruované a funkční antické divadlo v Malé Asii.

Belek se profiluje jako centrum golfu v Turecku. Nová hřiště neustále přibývají a při jejich stavbě se důsledně dbá na design a herní požadavky především evropské klientely. Nachází se zde například hřiště National Golf Club, které je mnohými považováno za nejlepší golfové hřiště v celém Turecku.

V Beleku se nachází i hotel Spice&Spa, který se řadí k nejluxusnějším resortům v Turecku a který Vám můžeme s ohledem na excelentní reference klientů rozhodně doporučit.

 

Kemer

Letovisko Kemer se nachází v podhůří pohoří Taurus, které tvoří krásnou scenérii při relaxaci na pláži. Celým letoviskem se táhne pěší zóna, která umožňuje příjemné a živé trávení večerů na Vaší dovolené. Pláže v tomto středisku jsou převážně oblázkové a scenérii krásné přírody dotváří četné piniové háje. Transfer z letiště v Antalyi trvá přibližně 50 minut.

 

Konakli

Toto středisko je spíše menší a je vhodné pro milovníky klidné a relaxační dovolené. Pláže jsou zde písčité. Nachází se přibližně 110 km od Antalye a vzhlede, k blízkosti Alanye s bohatou nabídkou antických památek je Konakli vhodným místem i pro výlety za poznáním.

 

Lara – Kundu

Toto letovisko je poměrně mladé, nicméně se svými převážně pětihvězdičkovými hotely a kvalitní nadstandardní službou all-inclusive se soustředí na náročnější klientelu s vyššími nároky. Velkým pozitivem je blízkost střediska Lara-Kundu k mezinárodnímu letišti v Antalyi (pouze 20 km), což zaručuje příjemně krátký transfer do hotelu.

Velmi oblíbený je například hotel Venezia Palace Deluxe s nádhernou architekturou připomínající italské Benátky, pozvolnou písčitou pláží a úžasným bazénovým komplexem, kde najdou relaxaci dospělí a zábavu děti.

V Laře byl v květnu 2009 za doprovodu světových celebrit slavnostně otevřen i pravděpodobně nejluxusnější pětihvězdičkový hotel v oblasti Středozemního moře – Mardan Palace. Hotel je určen pro nejnáročnější klientelu a nabízí neuvěřitelný luxus a komfort. Z mnoha jeho kvalit jmenujme např. největší bazén ve Středomoří, vlastní pláž s 9.000 tunami písku dovezeného z Egypta, zlato, drahé kameny a italský mramor použitý při výstavbě a další. Velkou výhodou je také krátký transfer z mezinárodního letiště v Antalyi, který trvá cca 15 min.

 

Side

Toto letovisko se nachází přibližně 75 km od Antalye. Svou dovolenou zde máte možnost strávit aktivně poznáváním významných antických památek, např. úchvatným amfiteátrem, který je největší na území Anatolie. Pro relaxační dovolenou je ale Side také vhodným místem, najdete zde velmi dobré hotelové komplexy, zlatavé pláže s pozvolným vstupem do vody, což ocení hlavně rodiny s dětmi.

Resorty na pobřeží Egejského moře

 

Bodrum

Jedná se o poklidné přístavní městečko, které má atmosféru soukromí a výjimečnosti. i z těchto důvodů je vyhledáváno náročnou klientelou zaměřenou na menší, luxusní letoviska. Noční život v městečku samotném není příliš živý, zábava probíhá spíše v jednotlivých hotelích. Nedaleko Bodrumu se nachází také jeden z největších akvaparků v Turecku, je to velmi oblíbená destinace pro zpestření rodinné dovolené.

Bodrum samotný byl ve starověku nazýván Halikarnassos a nacházel se v něm další ze sedmi divů světa- Mausólova hrobka neboli mauzoleum. Bohužel do dnešních dnů se z této monumentální stavby nedochovaly žádné pozůstatky.

V okolí Bodrumu se nicméně nachází jiný přírodní div světa – Pamukkale (česky název znamená Bavlněný hrad). Pamukkale jsou v terasy a kaskády, kde vytéká minerální pramen bohatý na vápník. Tento se postupně usazuje a vytváří systémy vzájemně propojených jezírek široké bezmála 3 km a vysoké 160 m. Na Pamukkale je možný vstup za menší poplatek, bosky máte možnost si vše projít. Bohužel od roku 1997 je z důvodu ochrany zakázáno koupání přímo v přírodních jezírcích, je ovšem možnost využít blahodárných účinků na pokožku ve zřízených venkovních lázních.

 

Fethiye

Letovisko Fethiye je v rámci Turecka vyhledáváno všemi, kteří touží po klidné dovolené na romantických plážích, za zmínku stojí především celý záliv Oludeniz a zejména pláž Calis. Mimo plážové radovánky je možné v okolí Fethiye nalézt velké množství antických památek. Atraktivním lákadlem je zejména tzv. Fethyjská tvrz, což jsou impozantní hrobky vytesané přímo do skály. Navštívit můžete také helénský amfiteátr a hrobky krále Amyntha.

 

Kuşadasi

Je to nejsevernější letovisko v Turecko s menšími písčitými plážemi a pozvolným vstupem do vody, který je vhodný zejména pro děti. Večer se samotné město Kuşadasi mění v rušné místo s bohatým nočním životem, kam je možné podniknout výlet. Jednoznačně největším lákadlem tohoto místa je jeho výhodná poloha k mnoha antickým památkám v okolí.

Za zmínku stojí zejména Efes, který patřil v Antice k jednomu z nejvýznamnějších měst. Do dnešních časů se dochovaly četné památky té doby, například slavná Celsova knihovna, sloupy s řeckými nápisy, veřejné toalety ale i nevěstinec. S Efesem je neoddělitelně spojen i jeden ze starověkých sedmi divů světa – Artemidin chrám. Dle četných pramenů se jednalo o impozantní stavbu, do dnešních časů se bohužel dochoval jeden jediný sloup z chrámu, zbytek materiálu byl rozebrán a použit na jiné civilní stavby.

Nedaleko Kuşadasi se nachází i významné křesťanské poutní místo Mareymana, kde údajně zesnula panna Marie, matka Ježíše Krista. Malý kamenný domek je velmi často navštěvován a má velmi osobitou atmosféru.

 

Ölüdeniz

Původně malá rybářská vesnice se přeměnila v menší, ale velmi populární středisko. Vděčí za to zejména svým nádherným plážím a průzračné vodě. Zejména tzv. Modrá laguna je pro svou pohádkovou malebnost velmi často prezentována v katalozích jako jedna z nejkrásnějších pláží v Turecku. V části laguny je dokonce zřízen národní park se zákazem výstavby, který má záměr ochránit zdejší biosystém. Lákavou je ovšem i návštěva tzv. Motýlí pláže, která je sice přístupná pouze z moře, ale skýtá romantický zážitek v doprovodu krásných motýlů.

Pro milovníky historie nebo přírodních krás se v blízkosti Ölüdeniz nachází antické památky v Efezu a Olymposu a unikátní přírodní úkaz Pamukkale.