Thajsko

Základní info o Thajsku

 

Hlavní město: Bangkok
Mezinárodní letiště: Bangkok International (BKK)
Chiang Mai International (CNX)
Phuket International (HKT)
a dalších 18 vnitrostátních letišť (link na mapku)
Doba letu: 10:00 h (Vídeň)
11:00 h (Mnichov)
Časový posun: GMT+7 (vůči ČR +5 letní čas, +6 zimní čas)
Telefonní předvolba: +66
Měna: thajský baht (čti:bát) (THB), velmi dobrá směnitelnost USD a EUR v husté síti směnáren a bank, rovněž početné bankomaty na mezinárodní platební karty
Víza: Občané ČR si mohou podat žádost o thajské vízum na Velvyslanectví Thajska v Praze nebo na kterémkoliv zastupitelském úřadě nebo konzulátu Thajska v cizině. Při vstupu do země na toto turistické vízum je imigračním úředníkem vyznačena doba povoleného pobytu, která se nemusí shodovat s dobou platnosti vydaného víza, proto doporučujeme si vždy tento údaj zkontrolovat.
Po příjezdu do Thajska lze získat za 1000,- THB (asi 500,- Kč) tzv. „visa on arrival“ s platností 15 dnů (včetně dne příjezdu a odjezdu). K žádosti se přikládá platný pas a jedna fotografie.
Vzhledem na zpřísněnou proceduru vydávání víz "on arrival", upozorňujeme, že je nutné dbát na dostatečnou platnost cestovního dokladu: vízum lze získat výhradně do cestovního dokladu s platností přesahující o 6 měsíců platnost vyžadovaného víza, dále je nutné předložit zpáteční letenku zaručující odcestování ze země do 15 dnů a přesný itinerář pobytu v zemi. Na tento typ víza není právní nárok.

Geografie a počasí v Thajsku

Thajské království, zkráceně Thajsko (Thailand), je stát v jihovýchodní Asii. Jeho sousedy jsou Myanmar (dříve Barma), Laos, Kambodža a Malajsie. Hlavním městem je Bangkok. Thajsko bylo v minulosti známo pod názvem Siam, které bylo oficiálním názvem do 11. května 1949. Území Thajska je pro přehlednost možno rozdělit do 5 oblastí: (i) severní – hornatá část, dříve hojně využívána pro těžbu teakového dřeva v pralesech, (ii) severovýchodní – turisty méně frekventovaná část země i přes své chrámové a palácové památky z dob dávné Khmerské civilizace, (iii) centrální – nejúrodnější část Thajska, rýžová pole se střídají s hustě obydlenými aglomeracemi s Bangkokem v čele, (iv) východní pobřeží – oblast u Thajského zálivu s rozsáhlou turistickou infrastrukturou (např. letoviska Pattaya nebo Ko Chang), ale také průmyslem, zejména těžbou drahých kamenů a (v) jižní – část v severní Malajského poloostrova s nádhernými plážemi a průzračnou vodou dělají tuto část Thajska ideálním místem pro dovolenou. Nejznámější střediska v této části jsou Ko Samui a Phuket.

Thajské podnebí je tropické, s vysokými teplotami i vlhkostí a vlivem monzunů. Duben a květen jsou měsíce s nejvyššími teplotami v roce, dosahující v průměru 35 - 36 °C. V červnu začíná vát jihozápadní monzun, který ovlivňuje východní Thajsko a západní pobřeží. Přináší deštivou sezónu přibližně až do konce září.

Kdy vyrazit na dovolenou do Thajska

Nejlepší čas pro dovolenou ve většině oblastí Thajska je mezi listopadem a únorem, protože prší méně a to teploty nejsou nepříjemně vysoké. Toto období je také hlavní sezóny festivalů jako Loi Krathong a Songkran.

Pokud máte v plánu strávit svou dovolenou v Thajsku v severních provinciích, není na škodu vyrazit také během teplejšího období roku (březen až květen) nebo na začátku období dešťů (od června do července), protože vzhledem k vyšší nadmořské výšce Vás budou čekat mírnější teploty. Na druhou stranu severovýchodnímu a centrálnímu Thajsku je nejlepší se vyhnout od března do května, kdy mohou teploty vyšplhat nad 40 ° C. Oblast pláží a ostrovů jižního Thajska je vzhledem ke stabilním teplotám bez výrazných výkyvů vhodná k dovolené i v obdobích, kdy na zbytku území Thajska panují nepříjemná vedra.

V Thajsku vrcholí sezóna dovolených od listopadu do konce března a následně pak v červenci a srpnu. V tomto období je třeba počítat se zvýšenými cenami a obecně větší hustotou turistů v populárních dovolenkových střediscích.).

Přestože období dešťů v Thajsku (zhruba červenec až říjen) mají špatnou pověst pro trávení dovolené, přináší i určité výhody: teploty mají tendenci být nižší, turistů je méně, krajina je svěží a krásně zelená. V závislosti na regionu a měsíci mohou být deště intenzivní a krátkodobé v odpoledních hodinách. V říjnu je ovšem nutno počítat i častými dešti.

Oblíbené lokality pro dovolenou v Thajsku

Bangkok

Thajská metropole Bangkok leží na březích řeky Chao Phraya několik kilometrů nad ústím této řeky do Thajského zálivu. Je to sídlo královské rodiny, hospodářská, průmyslová a finanční metropole Thajska, kde žije přes 10% všech Thajců. Bangkok je stejně jako obecně celé Thajsko symbolem prudkého a překotného rozvoje a modernizace této země, přičemž stále zůstává symbolem exotiky Dálného východu. V Thajsku se střetává živá tradice Asie se západní kulturou: meditační domečky na střechách vysokých bankovních domů, náboženské rituály u příležitosti otevírání nejmodernějších obchodů a posvátné stromy lemující ulice. Hektičnost metropole je zdůrazněna turistickými lákadly a intenzivním nočním životem a zábavou, nicméně je možno najít i úkryt v jednom z mnoha buddhistických chrámů. Při Vaší dovolené byste neměli opomenout výlet do nedaleké Ayutthayi (rozvaliny bývalého hlavního města), orientálně barvitý plovoucí trh Damnoen Sadduak, královské letní sídlo Bang Pa In nebo Nakkhon Pathom s největší buddhistickou pagodou na světě.

 

Phuket

Phuket je největší thajský ostrov a je spojen s pevninou mostem. Je jednou z nejnavštěvovanějších rekreačních oblastí v jihovýchodní Asii (více než 1 mil./rok). I přes značný turistický ruch si Phuket nadále zachovává azurové moře a bělostný písek. Dokonalá infrastruktura (kompletně obnovená po tsunami v roce 2004) a nepřeberné množství atrakcí uspokojí nároky na dovolenou i pro nejnáročnější klientelu. Na ostrově je mezinárodní letiště.

Turistická letoviska a pláže na Phuketu jsou především koncentrovaná na západní straně ostrova. Tradičně v Thajsku pláže nepatří žádnému soukromému subjektu a hotely nemohou vlastnit nebo vymezovat části pláží jen pro svoji potřebu. Z tohoto důvodu lze najít volná místa i před těmi nejluxusnějšími hotely. Pláže jsou často obsluhovány místními prodejci s malými stánky (bary) přibližně 200-300m vzdálených. Tyto bary zajišťují prodej nápojů a drobných jídel, včetně pronájmu lehátek se slunečníky.

Ve městě Phuket se každoročně koná řada slavností a festivalů, z nichž nejznámější je vegetariánský festival sloužící k očistě těla i duše a je doprovázený rituály sebetrýznění. Velkolepé jsou i oslavy thajského Nového roku.

 

Ko Samui

Jedná se o jeden z nejkrásnějších ostrovů v Thajsku, kterému dominují kilometry dlouhé bílé pláže lemované palmami, průzračně čistá mořská voda a exotická tropická příroda. To vše předurčuje Ko Samui jako ideální místo k relaxaci a odpočinku na dovolené v Thajsku. Milovníkům potápění se nabízí nádherný pohled do podmořského světa u ostrova Ko Tao, severně od Ko Samui.

Ko Samui nabízí různé druhy dovolené. Existují zde přeplněné pláží, kde se podomní prodejci prodávají ručně nasekané kokosy a manga a kde je téměř neustále slyšet zvuk motorových člunů táhnoucích vodní lyžaře. Existují zde ale i izolovaná místa, kde najdete na dovolené tolik potřebný klid a osamělost.

 

Krabi

Většina turistů pouze využije Krabi jako vstupní bod do okolních úžasných destinací jako Ko Lanta na jihu, Ko Phi Phi na jihozápadě a Ao Nang, Railay a Tham Phra Nang na západě.

Město leží na západním břehu v Mae Nam Krabi asi 1000 km od Bangkoku a 180 km od Phuketu. Na východním břehu řeky jsou upravené husté mangrové háje a severně od města jsou dva proslulé vápencové masivy na Khao Khanap Nam, které se tyčí z vody jako dvě obrovské velryby.

 

Ko Phi Phi

Tento ráj na zemi je vlastně souostroví šesti ostrůvků, z nichž hlavní jsou Ko Phi Phi Don a Ko Phi Phi Le. Vysoké homolovité kopce, pohádkové pláže, smaragdově zelené moře, korálové útesy a barevný podmořský život zde vytváří kouzelnou scenérii a jsou zárukou nezapomenutelné dovolené v Thajsku.

Nenechte si ujít zejména Ko Phi Phi Le a Ko Phi Phi Don. První jmenovaný je strmý útesový ostrov s malebným pobřežím a jeskyněmi, z nichž jedna (Tham Viking) je obrovská vzdušná jeskyně, která je domovem velké populace vlaštovek. Na zdech je mnoho starobylých maleb lodí podobných těm, které malovali Vikingové. Hlavní atrakcí na Ko Phi Phi Don je Ao Ton Sai, pláž s bílým pískem jež se táhne až k pohoří, které ústí přímo do moře. Mimo to je zde mnoho kouzelných pláží, které jsou přístupné pouze z lodi.

Na ostrovy Phi Phi se dostanete lodí jak z Krabi tak z Phuketu. Ve městě Krabi je možné si na molu Chaofa najmout loď, která odjíždí denně. Lodní lístky jsou k zakoupení na molu nebo v turistické kanceláři ve městě. Cesta trvá přibližně 2,5 hodiny

 

Pattaya

Pattaya leží asi 140 km jihovýchodně od Bangkoku v Thajském zálivu. Je to jedno z nejnavštěvovanějších plážových středisek jihovýchodní Asie, kde je možno relaxovat a zažít nezapomenutelnou dovolenou. Zábavní parky, muzea, svěží botanické zahrady a nesčetné turistické atrakce nabízí mnoho druhů zábavy a kulturního vyžití bez rozdílu věku a bez rozdílu mezinárodního původu. Po setmění Pattaya tepe nočním životem, je přeplněná neuvěřitelným množstvím restaurací, nočních klubů, barů, diskoték, go-go barů a kabaretů.