Sri Lanka

Základní info o Srí Lance

 

Hlavní město: Colombo
Mezinárodní letiště: Colombo (CMB)
Doba letu: 10:30 h (Vídeň)
12:00 h (Mnichov)
Časový posun: GMT+5:30 (vůči ČR +3:30 letní čas, +4:30 zimní čas)
Telefonní předvolba: +94
Měna: srí lanská rupie (LKR)
Víza: Turistické vízum se českým občanům uděluje zdarma při příletu na Srí Lanku. Cestující musí prokázat zajištění pobytu (rezervace hotelu a dostatečné množství peněz nebo šeků v minimální výši 30 USD na osobu a den pobytu). Vízum je zpravidla vydáváno k jednomu vstupu na dobu pobytu 30 dní.

Geografie a počasí na Srí Lance

Srí Lanka je ostrovní stát v jihovýchodní Asii v blízkosti Indie na ostrově Cejlon. Srí Lanka je často nazývána Perlou Indického oceánu, a to zejména díky rozmanitosti přírody, zvěře a ptactva a také díky obrovskému kulturnímu a historickému dědictví. Srí Lanka není typickým exotickým letoviskem nabízejícím jen krásné pláže s palmami a bělostným pískem. Na své dovolené máte unikátní možnost zkombinovat poznání s odpočinkem, podniknout výlety do chladnějšího vnitrozemí na světoznámé čajové plantáže, zkusit si těžbu drahých kamenů, vidět impozantní buddhistické kláštery vytesané do skály, ruiny starobylých měst a paláců, být v blízkosti stáda slonů nebo v rezervaci pozorovat leopardy. A po náročném dni plném zážitků na Vás čeká zázemí luxusních resortů a pláž s osvěžujícím mořem. Dovolená na Srí Lance toto vše umožňuje.

Srí Lanka je typickou tropickou destinací s výraznými rozdíly mezi obdobím sucha a obdobím dešťů. Vymezit tato období je mírně komplikovanější díky dvěma monzunům. Od května do srpna přináší monzun Yala déšť na jihozápadní polovinu ostrova, zatímco období sucha zde trvá od prosince do března. Jihozápadní část ostrova má nejvyšší množství srážek - až 4000 mm ročně. Maha monzun vane od října do ledna a přináší déšť na severu a východě země, zatímco období sucha je v této části Srí Lanky od května do září. Sever a východ Srí Lanky jsou poměrně suché oblasti s roční úhrnem srážek asi 1000 mm. Na Srí Lance se také vyskytuje tzv. mezimonzunové období v říjnu a listopadu, kdy se déšť může objevit v jakékoliv části ostrova.

Colombo a níže položené pobřežní oblasti mají průměrnou teplotu 27 ° C. V městě Kandy (nadmořská výška 500 m) je průměrná teplota 20 ° C, zatímco na vysočině v okolí Nuwara Eliya (nadmořská výška 1889 m) již průměrná teplota dosahuje jen 16 ° C. Teplota moře se drží okolo 27 ° C po celý rok.

Kdy vyrazit na dovolenou na Srí Lanku

Čistě s pohledem na klima trvá nejsušší (a nejlepší) období na Srí Lance od prosince do března na západním pobřeží, jižním pobřeží a v oblasti Hill Country, a od dubna do září je nejlepší čas pro návštěvu starobylých měst a celého východního pobřeží.

Měsíce prosinec až březen jsou také měsíce, kdy na Srí Lance tráví svou dovolenou většina zahraničních turistů.

Přelom července a srpna je dobou pro Kandy Esala Perahera, 10-denní festival uctění posvátné relikvie – Buddhova zubu, a také čas festivalu Kataragama na jihu země. V obou městech je během trvání festivalů velmi obtížné najít volné hotelové kapacity, dbejte proto prosím na včasnou rezervaci.

Specifikum podnebí na Srí Lance spočívá třeba i v tom, že v jakýkoliv okamžik je možné najít pláž, kde je krásné počasí, záleží pouze na její poloze v rámci země. Počasí nedodržuje striktní pravidla, i když se často zdá, že prší tam, kde by mělo být slunečno a naopak. Na druhou stranu jsou přeháňky intenzivní, ale za to krátké, po dešti brzo není ani památky a čeká Vás jen svěží vzduch.

Oblíbené lokality pro dovolenou na Srí Lance

Sigiriya

Sigiriya neboli Lví skála (podle původního vstupu do paláce obrovskou plastikou lví tlamy)je bezesporu jednou z nejúžasnějších památek na Srí Lance. Jedná se o impozantní masiv, který ční nad okolní džunglí do výšky cca 200 m. Na této skále byl původně v 5 st.n.l. vybudován královský palác pro období dešťů a v okolí úpatí skály pak byl zbudován palác pro období sucha společně s rozsáhlými parky, halami a budovami pro služebnictvo. Do dnešních dnů se zachovaly části paláců, které jsou postupně odkrývány. Na Sigiriyi je fascinující její technická dokonalost, zejména systém zavlažování a klimatizace (!) vedoucí z rezervoáru na skále vnitřkem skály potrubím a kanály dále do zahrad. Na skále byly také restaurovány nádherné fresky žen, které se prý za ideálního počasí zrcadlí na hladině umělých jezer. Z vrcholku skály je navíc možné dohlédnout do velké dálky se táhnoucí nepřerušené džungle. Zcela právem byla Sigiriya pro svou úchvatnost zapsána v roce 1982 do Seznamu světového dědictví UNESCO.

 

Kandy

Kandy je město v Centrální provincii Srí Lanky ve stejnojmenném okrese. Jeho počátky sahají do 14. století. Ve městě je soustředěno velké množství buddhistických chrámů a také se zde koná velkolepý 10-ti denní náboženský svátek Kandy Esala Perahera . V jednom z chrámů je podle buddhistické tradice uložen Buddhův zub, jedna z nejcennějších buddhistických relikvií. V Kandy také naleznete nádhernou rozsáhlou botanickou zahradu se stromem, který pokrývá největší plochu na světě. Celé město od roku 1988 je součástí světového dědictví UNESCO. Mimo to zde také na centrální třídě naleznete malou vzpomínku na domov – prodejnu obuvi Baťa.

 

Dambulla

Jeskynní chrám Dambulla, známý také jako Zlatý chrám Dambulla, je chrám ležící v centrální části Srí Lanky přibližně 72 km severně od města Kandy. Je to jeden z nejrozsáhlejších (až 80 zdokumentovaných jeskyní) a nejlépe zachovaných jeskynních chrámů na Srí Lance. V 5 nejčastěji navštěvovaných jeskyních je celkem 153 soch Buddhy, stěny a strop jeskyní jsou pomalovány výjevy z Buddhova života. Jsou zde také sochy hinduistických bohů Vishnu a Ganesh . Od roku 1991 je celý jeskynní komplex zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

 

Pinnawela

Pinnawela je sloní sirotčinec existující od roku 1975 a postupně stala jednou z nejoblíbenějších atrakcí Srí Lanky.

Před příchodem Britů v roce 1815 žilo na Srí Lance podle odhadů až 30.000 slonů indických. V roce 1960 byla sloní populace blízko zániku. Na tento popud založila srílanská vláda tento sirotčinec pro slony, kteří ztratili svou matku nebo stádo. Dnes se počet slonů v sirotčinci pohybuje okolo 80.

Pinnawela leží asi 80 km severovýchodně od Colomba a je považována za místo s největším stádem slonů v zajetí na světě. Mezi slony naleznete malá slůňata, slony v plné síle, staré slepé samce, ale i dospělé slony, kteří například šlápli na minu a přišli o nohu. Dvakrát denně přechází stádo slonů z rezervace k nedaleké řece na koupání a pojení. Při této příležitosti máte unikátní příležitost vidět slony z blízka a v přirozeném prostředí řeky lemované džunglí. Za malý příplatek máte možnost si zkusit kojení malých slonů nebo se na některém z nich projet.

 

Okolí Nuwara Eliya

Máte možnost zde na své dovolené na Srí Lance navštívit nejznámější čajové plantáže na ostrově, kde se produkuje světoznámý cejlonský čaj. Čaj je zde tak kvalitní díky příznivému klimatu, plantáže se nachází v nadmořské výšce více než 1800 m.n.m. a průměrná roční teplota zde dosahuje pouhých 16 ° C. Mimo plantáže také máte možnost se podívat přímo do továrny na zpracování čaje.

 

Národní park Yala

Sloni jsou nejčastěji pozorovanými obyvateli tohoto obrovského národního parku v jihovýchodní části Srí Lanky východně od města Matara. Dále zde máte šanci spatřit 130 různých druhů ptáků a jiných tvorů, jako sambhury, jeleny, lenochody, krokodýli, opice, divoké prasata a dikobrazi. V parku žije také menší populace leopardů. Park Yala je posetý i mnoha archeologickými nalezištěmi jako jsou ruiny Magul Maha Vihara pocházející z 1. století př. n.l.