Spojené arabské emiráty

Základní info o Dubaji (Dubai)

 

Hlavní město: Dubaj (Dubai) je hlavním městem stejnojmenného emirátu
Mezinárodní letiště: Dubai International (DXB)
Doba letu: 5:30 h (Vídeň)
6:00 h (Mnichov)
Časový posun: GMT+4 (vůči ČR +2 letní čas, +3 zimní čas)
Telefonní předvolba: +971
Měna: dirham (AED)
Víza: V případě cest do SAE (tedy i Dubaje) za jakýmkoliv účelem platí vízová povinnost pro občany ČR. O vstupní vízum je možné požádat na velvyslanectví SAE ve Vídni (Peter Jordanstrasse 66, A-1190 Wien, Tel.: +43-1-3681455, Fax: +43-1-3684485). Doporučujeme na velvyslanectví do Vídně nejdříve zavolat a informovat se na detaily. Vyřizování žádosti tímto způsobem je ovšem zpravidla zdlouhavé a s nejistým výsledkem. Žadatel může být odkázán na nutnost zprostředkování žádosti o vízum cestovní kanceláří. Turistická i návštěvní víza SAE jsou udělována pouze jako jednorázová. Při opuštění území SAE jejich platnost zaniká bez ohledu na ve vízu vyznačenou dobu platnosti. Toto je třeba mít na zřeteli např. při plánovaných výletech ze SAE do sousedního Ománu (ománská víza na rozdíl od emirátských mohou čeští občané získat na hraničním přechodu). Pokud nebude mít návštěvník při návratu z Ománu do SAE vyřízeno nové vízum, nebude mu emirátskými orgány umožněn opětovný vstup do SAE. Od r. 2008 je možné získat na území SAE, nikoliv tedy v ČR ani na Velvyslanectví SAE jinde v zahraničí, rovněž tzv. business multiple entry visa, které je platné 6 měsíců od data vydání a opravňuje jeho držitele opakovaným cestám do SAE s délkou jednotlivého pobytu max. 30 dnů. UPOZORNĚNÍ: Osobám, které navštívily Izrael a z jejichž cestovního pasu toto vyplývá, hrozí, že jim nebude povolen vstup do SAE!

Geografie a počasí v Dubaji (Dubai)

Emirát Dubaj leží na Arabském poloostrově v Perském zálivu a je svými 3885 km2 a 1,32 mil. obyvateli po Abú Dhabí druhým největším emirátem Spojených arabských emirátů. Hlavním centrem emirátu je město Dubaj. Dubaj se koncem minulého století stala synonymem úspěchu, bohatství a luxusu, často je označována jako město zlata. Movitost Dubaje však neplyne z ropného a plynového bohatství (na celkových státních výnosech Dubaje se podílí pouze 6%), jak je v této oblasti obvyklé, nýbrž z finančnictví, obchodu s nemovitostmi a turistiky. Zejména v posledních letech tento emirát výrazně a stále více investuje do luxusních resortů, které lákají klienty s nejnáročnějšími požadavky na svou dovolenou.

V Dubaji panuje horké a občas i vlhké klima (při extrémním teplu je klima suché) s teplotami držícími se dlouhodobě nad 40 ° C. Srážky jsou v Dubaji zřídkavé a zpravidla proběhnou během měsíců ledna, února a března. Výjimečně ale může v Dubaji přijít i přívalový déšť, kdy během 24 hodin naprší i 150,2 mm.

Kdy vyrazit do dovolenou do Dubaje (Dubaie)

Nejlepší doba k dovolené nebo jiné návštěvě Dubaje (Dubaie) nebo Spojených arabských emirátů obecně je od října do listopadu a poté od února do března, kdy se teploty drží mezi 20-30 ° C a vlhkost vzduchu je na příjatelné úrovni. I když se obecně tvrdí, že měsíce prosinec a leden jsou ideální k trávení dovolené v Dubaji, bylo počasí během posledních sezón v tomto období nepředvídatelné, s často zataženou oblohou a celkově pochmurnou náladou.

Prosinec a leden je také možno považovat za hlavní sezónu, kdy se koná většina festivalů, sportovních akcí a konferencí, což se projeví na cenách hotelů v Dubaji a nutnosti tyto hotely v Dubaji rezervovat s velkým předstihem.

Pokud máte možnost volby termínu své dovolené v Dubaji, vyhněte se měsíci, kdy probíhá ramadán: pokud případně můžete: iftar (prolomení půstu po západu slunce) je sice zábava a je to skvělý způsob, jak poznat místní obyvatele a jejich zvyky, ale zároveň musíte být připraveni na nevyzpytatelné úřední hodiny a nemožnost se najíst nebo napít na veřejnosti během dne.

Oblíbené lokality na dovolenou v Dubaji (Dubai)

 

Burj Al Arab

Tento div moderní architektury a superluxusní hotel (první hotel na světě se 7 hvězdičkami) vyrostl v v Dubaji, druhém největším městě Spojených arabských emirátů, v prosinci 1999. Krátce po svém slavnostním otevření 1. prosince 1999 začal být označován jako první „sedmihvězdičkový hotel“ na světě.

S výškou 321 metrů je i nejvyšším světovým hotelem. Leží na umělém ostrově asi 260 metrů od pláže Džumeríja (Jumeriah) a s pevninou jej pojí soukromá cesta. Tvarem připomíná lodní plachtu, v 28. patře na straně přivrácené k pevnině má vlastní heliport a ve výšce 200 metrů je na straně odvrácené vyhlídková restaurace s výhledem na celý Perský záliv.

 

Atlantis, the Palm

Hotel se nachází na největším uměle vybudovaném ostrově na světe, Palm Island Jumeriah. Tento unikátní hotel byl vybudován po vzoru resortu Atlantis v Nassau na Bahamách. Jeho dominantou je jedno z největších mořských akvárií, ve kterém žije přes 70 000 mořských živočichů a rostlin, součástí akvária je ztracené město Atlandita, kde najdete nespočet antických kopiií památek, kopie Mayské Pyramidy. Další velkou atrakcí je Delfíní zátoka, kde si můžete zaplavat s delfíny nebo skluzavka vedená skrze prosklený bazén. Je to ideální místo pro luxusní dovolenou v Dubaji s požitky, které byly až do nedávna z říše snů.

Umělý ostrov Palm Jumeirah v Dubaji, na němž Atlantis stojí, je ve tvaru palmy. Skládá se z kmene, koruny se 17 větvemi a obepínajícím ostrovem ve tvaru půlměsíce, který tvoří 11 kilometrů dlouhý vlnolam. Ostrov má rozlohu 5x5 kilometrů a jeho celková plocha je větší než 800 fotbalových hřišť. Vybudování tohoto ostrova se fakticky zdvojnásobila délka pobřeží Dubaje.

 

Deira

Deira je starobylou částí Dubaje, která zůstala v přímém kontrastu s moderní částí města zažívajícím tak překotný rozvoj. Čtvrť samotná je plná arabských kaváren, indických nebo arabských restaurací a malých obchůdků. Je to ráj pro milovníky nákupů a smlouvání, je tak lehké se na tomto kouzelném místě nechat pohltit během Vaší dovolené v Dubaji. Součástí Deiry je i zlatý trh podrobněji popsaný níže.

 

Zlatý trh

Vedle architektonicky skvostných luxusních hotelů je pro Dubaj vůbec nejtypičtější tzv. zlatý trh. V jedné uličce kryté dřevěnou střechou se těsná nespočet obchodů a obchůdků táhnoucích se, kam až oko dohlédne.

Za skleněnými výlohami je vystaveno nespočet zlatých šperků, které si můžete odvézt ze své dovolené v Dubaji jako suvenýr za tak dobrou cenu, jak dobré jsou Vaše vyjednávací schopnosti. Je možné zde zakoupit nejrozmanitější druhy šperků různé kvality vyrobené nejen z tradičního zlata, ale také z bílého či trojbarevného zlata. V případě, že netoužíte po již zpracovaných špercích, máte možnost si z Dubaje odvézt i zlaté cihličky nebo pruty.