Španělsko

Základní info o Kanárských ostrovech

 

Hlavní město: střídavě města Santa Cruz de Tenerife a Las Palmas de Gran Canaria
Mezinárodní letiště: Gran Canaria – Las Palmas Airport de Gran Canaria (LPA)
Tenerife (TCI)
Fuerteventura – Puerto del Rosario (FUE)
Lanzarote (ACE)
La Palma – Santa Cruz de la Palma (SPC)
Doba letu: 5:00 h (Vídeň)
5:00 h (Mnichov)
Časový posun: GMT+1 (vůči ČR -1)
Telefonní předvolba: +34
Měna: EUR
Víza: Čeští občané nepotřebují k cestě na Kanárské ostrovy víza.

Geografie a počasí na Kanárských ostrovech

Kanárské ostrovy jsou autonomní společenství Španělska a souostroví sedmi hlavních ostrovů a několika dalších menších ostrůvků sopečného původu v severním Atlantiku, přibližně 100 km západně od pobřeží Maroka a Západní Sahary. Příroda je na Kanárských ostrovech velmi úchvatná a pestrá, na své dovolené máte možnost navštívit některý z národních parků, máte možnost vidět takřka měsíční krajinu, která zde vznikla po sopečných erupcích, ale také písečné duny a palmové oázy. Na plážích na Kanárských ostrovech najdete jak světlý, tak také tmavý sopečný písek.

Hlavními turistickými destinacemi pro dovolenou na Kanárských ostrovech jsou ostrovy Gran Canaria, Lanzarote, Tenerife, Fuerteventura a La Palma.

Díky své poloze jsou Kanárské ostrovy vhodné k dovolené celoročně. Klima je velmi mírné a teploty v létě zde dosahují v průměru 24 °C a v zimě 18 °C. Zdejší klima je také velmi slunečné a suché, na Kanárských ostrovech prší v průměru 10 dní za rok.

Kdy vyrazit na dovolenou na Kanárské strovy

Jak už bylo řečeno, Kanárské ostrovy jsou celoroční destinací, klima se zde podivuhodně zaseklo v období jara až léta. Záleží tedy opravdu jen a pouze na Vás, jak si svou dovolenou na Kanárských ostrovech představujete, co všechno zde chcete podnikat a podle toho zvolíte nejvhodnější termín pro cestování.

Zimní měsíce na Kanárských ostrovech (prosinec až březen) jsou chladnější (teploty viz výše), nicméně stále si budete připadat jako v ráji, zejména při srovnání s jinou zemí kontinentální Evropy. Právě díky tomu na Kanárských ostrovech panuje v zimních měsících čilý turistický ruch. Během letních měsíců (červen až září) panuje druhá hlavní sezóna na Kanárských ostrovech, hlavně díky náporu španělských turistů trávících zde svou letní dovolenou. V období konání karnevalů (přelom února až března) je na Kanárských ostrovech také velmi rušno.

Oblíbené lokality pro dovolenou na Kanárských ostrovech

Lanzarote

Tento ostrov je podmanivě krásný – v jeho středu se nachází sopečná měsíční krajina (na ostrově samotném se nachází přibližně 300 sopečných kráterů) a jako kontrast působí svěžest zeleně na severu Lanzarote. Na jihu ostrova najdete jedny z nejlepších pláží a po celém Lanzarote budete mít možnost obdivovat důmyslné architektonické projekty souznící s přírodou, jejichž autorem je César Manrique.

Na své dovolené na Lanzarote určitě navštivte národní park Timanfaya, kde máte možnost pozorovat krásy pozůstatků sopečných erupcí. Pod povrchem to zde stále vře, připravte se na ukázky gejzírů, samovznícení kupek sena metr pod povrchem a grilování kuřat přímo na “sopečné studni” o teplotě několika tisíc stupňů Celsia. Krásnou podívanou je také pláž El Golfo, kde se na pláži s černým sopečným pískem vytvořila smaragdová laguna. Krásná je také chráněná pláž Playa del Papagayo.

Z letovisek na Lanzarote stojí za zmínku určitě Costa Teguise (luxusní letovisko, kde občas tráví dovolenou na Kanárských ostrovech i španělská královská rodina), Barcelo Lanzarote (vhodný spíše pro rodiny s dětmi trávící dovolenou u bazénu nebo pro milovníky golfu), letovisko Puerto del Carmen (turisticky nejfrekventovanější živé letovisko, 12 km dlouhá pláž a veškeré dostupné služby).

 

Tenerife

Tenerife je největší z Kanárských ostrovů a své dovolené zde máte možnost kromě dlouhých pláží vidět i působivé hory a památky.

Na objevení čeká cca 350 km pobřeží, nabízí se procházky v tropickém lese, až designově působící temná láva a ochutnávka tradiční kuchyně na Kanárských ostrovech. Štíty hor na Tenerife dosahují působivých výšek (se svými 3718 m je Pico del Teide nejvyšší horou Španělska) a jsou obklopeny měsíční krajinou, roztodivnými skalními útvary a intenzivními sopečnými barvami. V každém případě je Tenerife rájem pro milovníky pěších tůr a horských výšlapů. Tenerife je také tepoucí částí Kanárských ostrovů – zejména karneval ve městě Santa Cruz de Tenerife je nezapomenutelným zážitkem z dovolené na Kanárských ostrovech.

Na Tenerife se nachází luxusní resorty jako Grand Hotel Bahía del Duque Resort nebo resorty vhodné pro rodiny s dětmi díky blízkému akvaparku jako je Aparthotel Villa Tagoro. Zajímavým resortem je Hotel Hotetour Bahia Flamingo, který má díky své poloze pod skalami zvláštní mikroklima teplejší než zbytek ostrova. U hotelu je také nádherná pláž s černým pískem, která byla díky své působivosti oceněna i v rámci EU.

 

Gran Canaria

Gran Canaria je až třetí největší ostrov z Kanárských ostrovů, ale přesto na něm žije zhruba celá polovina populace. O Gran Canarii se říká, že je to v podstatě zmenšený kontinent – zelený sever, hornatý střed a pouště na jihu ostrova. Na Gran Canarii budete mít na své dovolené pocit, že jsou zde stále tajná místa k objevení.

Při dovolené na Gran Canarii se rozhodně vyplatí půjčit si auto a objet celý ostrov – budou Vám bohatě stačit 3 dny. Pokud Vás unaví osamělost a skalní scenérie ve vnitrozemí, které spíše připomínají tibetské náhorní plošiny, sjeďte do hlavního města Las Palmas de Gran Canaria, což je rušný přístav s mnoha kavárnami a nočními kluby a bary. Až se nabažíte městského ruchu, miřte na sever k městu Arucas, kde budete mít opět možnost relaxovat na své dovolené na Kanárských ostrovech na krásných plážích.

Největším letoviskem na Gran Canarii je Maspalomas, kde můžete očekávat typicky africkou scenérii se zlatavým pískem na plážích a nekonečnými pískovými dunami. V tomto letovisku se nachází přes 500 hotelů a je zde také velký zábavní park Holiday World. Milovníkům golfu lze doporučit pětihvězdičkový hotel Riu Grand Palace Masalomas Oasis, v jehož blízkosti se nachází 18-ti jamkové hřiště. U hotelu je také krásná promenáda s kavárnami a obchody.

 

Fuerteventura

Druhý největší kanárský ostrov Fuerteventura je známý pro své pláže, a to zcela správně. Kilometry dlouhé pláže na Fuerteventuře mají krásný jemný zlatý písek a díky své geografii a stabilním povětrnostním podmínkám je toto místo rájem pro milovníky vodních sportů, windsurfingu a surfingu obzvláště. Vnitrozemí ostrova opět ukazuje svůj sopečný původ, mimo skal zde uvidíte i oázy s palmami a velká stáda koz.

Při Vaší dovolené na Fuerteventuře si nenechte ujít národní park Parque Natural de las Dunas, kde uvidíte krajinu a duny písku v takovém rozsahu, že si budete připadat jako na Sahaře. Z letovisek na Fuerteventuře stojí za zmínku Costa Calma, kde kromě luxusních hotelů najdete i pravděpodobně nejkrásnější pláž – Playa del Sotavento. Pro rodiny s dětmi je vhodný tříhvězdičkový hotel Sunrise Mónica Beach, který leží přímo na pláži s pozvolným vstupem do vody, nabízí vyžití pro děti i večerní program a to vše za příjemnou kombinaci kvality a příznivé ceny. Pro golfisty je vhodný čtyřhvězdičkový hotel Elba Sara, v jehož blízkosti leží hřiště a který je proslavený pro svou výbornou kuchyni.

 

La Palma

Přezdívaný “Krásný ostrov”, svěží La Palma je nejzelenějším ostrovem z Kanárských ostrovů. Díky své zeleni je skvělým místem pro aktivní dovolenou, ať již pěší nebo cyklistickou. Na severu ostrova opět najdete spíše zeleň a lesy, kdežto na jihu Vás bude čekat měsíční sopečná krajina.

Dominantou ostrova La Palma je kráter sopky La Caldera de Taburiente, v jejímž okolí se nachází národní park. Tato oblast je vhodná pro pěší turistiku, na své dovolené zde máte možnost volby různých stezek dle obtížnosti. Ostrov La Palma je rájem pro astronomy nebo amatérské pozorovatele noční oblohy, díky své většinou bezoblačné atmosféře nabízí k pozorování ideální podmínky. Díky úsilí několika zemí zde pracuje největší teleskop na světě.