Seychely

Základní info o Seychelách

 

Hlavní město: Victoria
Mezinárodní letiště: Mahe Island/ Seychelles International
Doba letu: 12:00 h (Vídeň)
12:00 h (Mnichov)
Časový posun: GMT+4 (vůči ČR +2 letní čas, +3 zimní čas)
Telefonní předvolba: +248
Měna: seychelská rupie (MUR), USD a EUR lze používat nebo směnit na místě
Víza: Platí bezvízový styk pro všechny druhy pasů. Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Seychel, zda se podmínky pro přicestování nezměnily. Při odletu se platí letištní taxa, která obvykle není zahrnuta v ceně letenky.

Geografie a počasí na Seychelách

Chystáte se cestovat na Seychely? Pak věřte, že na Vás čeká ráj na Zemi! Exotické ostrovy s nádhernými plážemi, které jsou velkým lákadlem pro dovolenou na Seychely – pláže s bílým pískem lemované vodami barvy topazu a zaštítěné impozantními vršky a balvany. Navíc s ohledem na obydlenost ostrovů na Seychelách máte možnost najít i naprosto opuštěné pláže pro romantickou dovolenou na Seychelách.

Seychely (Seychelská republika) se rozkládají jižně od rovníku na 115 malých ostrovech severovýchodně od Madagaskaru. Ostrovy tvořící Seychely by se daly rozčlenit na dvě skupiny –Vnitřní ostrovy (např. Mahé, Praslin, La Digue, Silhouette aj.) nacházející se na severovýchodě Seychel s charakteristickými žulovými skalisky a balvany a Vnější ostrovy, které tvoří ploché korálové atoly bez reliéfu (např. Amiranty, Coetivy, Providence, Farquhar a Aldabra). V současné době je obydleno je 33 ostrovů, přičemž 4/5 obyvatelstva osídlují největší Vnitřní ostrov Mahé, kde leží i hlavní město Victoria. Na Vnějších ostrovech, které představují téměř polovinu rozlohy Seychel, ale postrádají zdroje pitné vody, žijí pouze 2 % seychelského obyvatelstva.

Seychely se nachází v tropickém klimatickém pásu se stabilními teplotami, které se v průměru celoročně pohybují mezi 24 a 31 °C. Srážky se na Seychelách vyskytují zejména od listopadu do února, nicméně jedná se o krátké přeháňky, navíc prší zejména v noci a svěží ranní vzduch na dovolené na Seychelách jistě oceníte. Nejtepleji bývá v březnu až dubnu, relativně nejchladnějším obdobím roku pak léto od července do srpna. Díky své poloze blízko rovníku se Seychelám obvykle vyhýbají tropické bouře a monzuny.

Kdy vyrazit na dovolenou na Seychely

Roční období na Seychelách jsou zásadně ovlivňována sezónními větry. Tyto přinášejí teplejší a vlhčí proudy vzduchu ze severozápadu od října do dubna. Od května do září přinášejí jihovýchodní větry chladnější a sušší počasí, ale vítr také zvedá vlny, proto je v tomto období příjemnější najít chráněnou pláž pro Vaši dovolenou na Seychelách. Měsíce, kdy se větry na Seychelách mění (březen až duben a říjen až listopad) jsou většinou klidné.

Ceny hotelů na Seychelách vyskočí nahoru a může být těžké najít volnou kapacitu během sezóny od prosince do ledna a od července do srpna. Během Velikonoc může být rovněž těžší najít volný hotel dle Vašeho přání pro dovolenou na Seychelách.

Oblíbené lokality pro dovolenou na Seychelách

Ostrov Praslin

Praslin patří do kategorie Vnitřních ostrovů a bez zardění lze říci, že Praslin Vás svede vším, co nabízí pro luxusní dovolenou: jedny z nejkrásnějších pláží na světě, luxusní hotely, výtečné restaurace podávající delikatesy z čerstvých ryb a mořských plodů, sametová džungle a kopce svažující se do tyrkysových vod a všudypřítomná pohoda. Na Praslinu můžete také najít proslulé pláže jako Anse Lazio a Anse Gerogette, které se objevují v top 10 seznamech nejlepších pláží světa.

Na ostrově Praslin se nachází úžasné palmové údolí Vallé de Mai, které je od roku 1983 zařazeno na seznam lokalit chráněných UNESCO. Zde se nachází cca 6000 unikátních palem Coco de Mer, jež jsou specifické pro Praslin a pouze 2 další ostrůvky. Tyto palmy se dožívají až 1000 let, listy mají až 14 metrů dlouhé a 6 metrů široké, přičemž plodit své obrovské kokosové ořechy začínají až po 25 letech. I samotný sběr ořechů je velkou a střeženou událostí, každý ořech je pro export evidován a jeho skořápku je možno si koupit jako suvenýr za poměrně velkou sumu.

 

Ostrov La Digue

Tento další z Vnitřních ostrovů Seychel je proslavený svými až neskutečně romantickými plážemi, které Vás lákají z katalogů a promo materiálů cestovních kanceláří. Královnou místních pláží a snovým cílem mnoha dovolených na Seychelách je Anse dArgent na západním pobřeží ostrova LaDigue. Pokud by Vás na Vaší dovolené na Seychelách ostrov La Digue již přestal uspokojovat, je zároveň ideálním odrazovým můstkem pro cestování na jiné ostrovy, včetně Félicité, Grande Sœur a pohádkový Ile Cocos.

Navzdory své svěží a oslnivé kráse se ostrovu La Digue podařilo uniknout poněkud bouřlivému turistickému rozvoji Seychel, který má znatelný vliv na ostrovy Mahe a Praslin a existuje zde pouze jedna osada -La Passe. Obecně má ostrov La Digue uvolněnější atmosféru než ostatní hlavní ostrovy, je zde pouze jedna cesta a prakticky žádná auta, spíše kola nebo povozy vlečené voly. Milovníci rybaření na dovolené zde mohou prožít radost z lovení tuňáků či mečounů a dalších druhů ryb.

 

Ostrov Mahé

Mahé je hlavním ostrovem Seychel, kde je koncentrováno jak obyvatelstvo, tak exportní ekonomika země. V hlavním městě Victoria se nachází hodinová věž svým vzhledem připomínající londýnský Big Ben. Na ostrově jsou kopce z čediče vysoké i 1000m.

 

Ostrov Denis

Tento ostrov je nejsevernějším ze všech seychelských ostrovů. Je snovou destinací pro dovolenou pro milovníky rybolovu, neboť je zde skvělá příležitost chytit tuňáky, mečouny, barakudy nebo jiné ryby. Díky korálovému útesu se zde dá skvěle šnorchlovat a během své dovolené na Seychelách určitě nezapomeňte navštívit zdejší jeskyně.

 

Bird Island (Ptačí ostrov)

Od hlavního ostrova Seychel Mahé je vzdálen přibližně 100 km. Jak už jeho název napovídá, jedná se o důležité hnízdiště mnoha druhů ptáků. Díky své poloze na okraji pevninského šelfu jsou vody v okolí tohoto místa Seychel bohaté na podmořský život, pokud budete mít štěstí, máte možnost na své dovolené vidět delfíny, mořské želvy karety a dokonce i velryby. Na souši zase máte možnost obdivovat obrovské suchozemské želvy.