Portugalsko

Základní informace o Madeiře

 

Hlavní město: autonomní oblast Portugalska, hlavní město Funchal
Mezinárodní letiště: Madeira – Funchal (FNC)
Porto Santo – Porto Santo (PXO)
Doba letu: 4:50 h (Vídeň)
4:30 h (Mnichov)
Časový posun: GMT+1 (vůči ČR -1)
Telefonní předvolba: +351
Měna: EUR
Víza: Čeští občané nepotřebují k cestě na Madeiru víza.

Geografie a počasí na Madeiře

Madeira je souostroví v Atlantském oceánu se statusem autonomní oblasti v rámci Portugalska. Jedinými obydlenými ostrovy souostroví Madeira jsou Porto Santo a Madeira, kde se také nachází hlavní město Funchal. Ostrov Madeira je přibližně 57 km dlouhý a 22 km široký.

Celé souostroví Madeira je sopečného původu a nachází se v trase Golfského proudu. Díky tomu teplota moře v okolí Madeiry neklesá pod 18 °C ani v zimě a Madeira je tak nazývána Ostrovem věčného jara, zejména kvůli své bujné vegetaci a rozmanité flóře. Kolem blízkých ostrovů Desertas a Selvagens je možné pozorovat velryby a také se zde v přírodní rezervaci vyskytuje tuleň středomořský.

Klima na Madeiře je příznivé k trávení dovolené po celý rok. Přes od června do listopadu se průměrné teploty vzduchu pohybují od 22 -24 °C a zpravidla na Vás čeká slunečné a vlhké podnebí. Teplota moře na Madeiře bývá nejvyšší v září a říjnu (okolo 23 °C), v ostatních letních měsících se pohybuje nad 20 °C a koupání v oceánu tak příjemně osvěží. Od prosince do května se průměrné teploty pohybují v rozmezí 19-20 °C a podnebí je spíše větrné s větší frekvencí dešťů než v letní sezóně.

Kdy vyrazit na dovolenou na Madeiru

Madeira je ideální destinací pro celoroční dovolenou, aktivní nebo relaxační. Záleží tedy opravdu jen a pouze na Vás, jak si svou dovolenou na Madeiře představujete, co všechno zde chcete podnikat a podle toho zvolíte nejvhodnější termín pro cestování. Ostrov věčného jara má také přízviska jako Ostrov květin, Perla Atlantiku nebo Zelený ráj zejména díky svému příjemnému subtropickému podnebí.

Zimní měsíce na Madeiře (prosinec až květen) jsou chladnější, nicméně stále si budete připadat jako v ráji, zejména při srovnání s jinou zemí kontinentální Evropy. Právě díky tomu na Madeiře panuje v zimních měsících čilý turistický ruch (zejména u Angličanů je ostrov velmi populární). Během letních měsíců (červen až listopad) panuje druhá hlavní sezóna dovolených na Madeiře, kdy typický den začíná azurovým nebem a zataženou oblohou v odpoledních hodinách. Celoročně je tak Madeira vhodná k aktivní dovolené nebo i čistě relaxační dovolené.

Oblíbené lokality pro dovolenou na Madeiře

Ostrov Madeira

Tento Ostrov květin nabízí i přes svou relativně malou rozlohu kombinaci několika životních prostředí, jako byste se najednou ocitli v Latinské Americe, Skotsku nebo Novém Zélandu. Najdete tady hory pokryté zelení ve vnitrozemí s nejvyšším vrcholem je Pico Ruivo (1862 m), síť až 2000 km zavlažovacích kanálů (tzv. levadas), podél kterých je možné absolvovat nenáročné procházky s fantastickými výhledy na azurový oceán a všudypřítomné květiny, rostou zde orchideje, strelicie, kaly a jiné exotické druhy.

Skutečnou raritou je vavřínový prales, který tvoří téměř 30% porostu Madeiry. Původně tento prales pokrýval podstatnou část středomořského pobřeží Evropy, dnes už je ale dochován pouze na několika ostrovech. Nezapomenutelnou je také návštěva botanické zahrady v hlavním městě Funchal, kde se také pravidelně konají velké trhy květin.

Madeira je také vyhlášeným golfovým letoviskem, díky klimatu máte možnost hrát celoročně. Zejména hřiště Santo da Serra Golf s 27 jamkami (3x9) je mnohými hráči považováno za nejkrásnější golfové hřiště v Evropě. Kromě golfu jsou na Madeiře také velmi populární vyjížďky na koních.

Koupání na Madeiře je specifické díky faktu, že mořské dno se zde velmi rychle svažuje do hloubky a že díky poloze na otevřeném oceánu a větrům jsou zde větší vlny. Na Madeiře je jen jedna odlehlá písčitá pláž ve vesnici Prainha, jinde jsou útesy, výjimečně oblázky. Na severozápadě v Porto Moniz je přírodní koupaliště v lávových jezírcích. Ve většině hotelů Na Madeiře je ovšem k dispozici venkovní i vnitřní bazén.

Zajímavým místem je bývalá velrybářská vesnice Canical na východě Madeiry. V minulosti to býval velmi vytížený přístav s úlovky v řádech stovek kusů ročně. Po zákazu komerčního lovu velryb je zde k navštívení velrybářské muzeum, kde je k vidění mimo jiné i 14m maketa plejtváka obrovského.

Na severozápadním pobřeží Madeiry se nachází městečko Sao Vincente, kde jsou od roku 1997 přístupné unikátní lávové jeskyně.

 

Porto Santo

Tento ostrůvek (rozměry 11x6 km) patří do souostroví Madeira a je vzdálen přibližně 40 km severovýchodně od hlavního ostrova. Jednoznačným lákadlem číslo jedna je koupání – na jižním okraji Porto Santa máte na rozdíl od Madeiry k dispozici krásnou písčitou pláž dlouhou přibližně 9 km.

Na Porto Santo se dostanete trajektem z Funchalu. Trajekt vyplouvá každý den v 8h ráno a z Porto Santa se vrací v 18h. Cesta trvá přibližně 2h.