Proč zájezd do Mexika? Dovolená která Vás obohatí

Základní info o Mexiku

 

Hlavní město: Ciudad de Mexico
Mezinárodní letiště: Mexico City – Juarez Int’l (MEX)
Cancún (CUN)
Acapulco – Alvarez Int’l (ACA)
San Jose Cabo – Los Cabos (SJD)
Doba letu: 14:00 h (Vídeň)
14:30 h (Mnichov)
Časový posun: GMT-6 (vůči ČR -7)
Telefonní předvolba: +52
Měna: mexické peso (MXN)
Víza: Občan ČR, držitel platného cestovního pasu či cestovního průkazu, může vstoupit na území Spojených států mexických bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost. V případě potřeby doby pobytu nad 90 dnů lze požádat Národní migrační institut o prodloužení maximálně na 180 dnů. Občané ČR, kteří hodlají pobývat na území Spojených států mexických po dobu delší než 90 dnů nebo tam vstupují za účelem výdělečné činnosti či řádného denního studia, si musí předem opatřit odpovídající povolení a víza na velvyslanectví Mexika v Praze.
Při vstupu na území Spojených států mexických je nutno předložit cestovní pas ČR a vyplněnou hraniční průvodku FMT distribuovanou v letadle nebo poskytnutou přímo na příslušném hraničním přechodu. Druhý díl průvodky se odevzdává při opuštění země, kdy také migrační orgány kontrolují, zda nebyla od data vstupu do data odjezdu překročena doba pobytu vízem určená.

Geografie a počasí v Mexiku

Mexiko leží v jižní části Severní Ameriky. Na severu sousedí s USA, kdy hranici v délce 2597 km, tvoří částečně řeka Rio Grande. Na jihu hraničí Mexiko s Guatemalou a Belize. Celková délka mexického pobřeží je 9219 km. Na západě je to pobřeží Pacifiku, na východě pobřeží Atlantiku, část východního pobřeží oblévá Mexický záliv a část Karibské moře. Větší část Mexika je hornatá, zejména směrem k jihu se zvedá náhorní plošina Mexická vysočina (Mesa Central), která je při obou oceánech ohraničena horskými pásmy pohoří Sierra Madre Oriental a Sierra Madre Occidental.

Mexiko se nachází na hranici subtropického a tropického pásu, pro který je charakteristické vlhké klima na pobřeží, ve vnitrozemí je zejména vyšší nadmořské výšce příjemněji. Na pobřeží většinu času fouká lehký vánek od moře, který čas strávený na dovolené v Mexiku velmi osvěží. Nejvyšší průměrné teploty (24-26 º C) jsou v měsících březnu až červnu, během ostatních měsíců zpravidla nespadnou pod 19 ºC. Nejvíce srážek je možno očekávat v měsících květnu až září.

Kdy vyrazit na dovolenou do Mexika - levnější je podzim a jaro

Obecně není žádné období roku špatné pro dovolenou v Mexiku, ačkoliv je třeba počítat s tím, že zejména v pobřežních oblastech a nížinách na jihu Mexika jsou měsíce od května do září poměrně horké a vlhké a i v ostatních částech země je během těchto měsíců nejvyšší průměrná teplota a množství srážek. Vnitrozemí Mexika má mírnější klima než pobřežní oblasti a od listopadu do února může být v těchto oblastech dokonce i mírně mrazivo.

Červenec a srpen jsou vrcholem sezóny dovolených v Mexiku pro Mexičany i cizince. Další období oblíbené pro trávení dovolené v Mexiku jsou půlka prosince až začátek ledna (oblíbené u cizinců a Mexičanů) a týden před a po Velikonocích (zejména u Mexičanů). Během těchto vrcholů turistické sezóny jsou přímořská letoviska nejvíce vytížena, ale zároveň jsou i nejživější a s nejširší nabídkou služeb.

 

Last minute do Mexika - zájezdy na poslední chvíly

Pokud jste omezeni rozpočtem, tak jednou z možností, jak udělat Vaši dovolenou levnější jsou zájezdy na poslední chvíly - last minute. Počtejte, ale s tím, že nabídka zájezdů je omezená a ve Vašem termínu již nemusí být volno. Proto doporučujeme rezervovat si zájezd s dostatečným předstihem.

 

 

Oblíbené lokality a hotely pro dovolenou v Mexiku

Cancún

Cancún

Cancún je moderní a luxusní letovisko na pobřeží Karibského moře, které se těší velké oblibě pro trávení dovolené zejména mezi Američany. Cancún byl až do 70. let minulého století spíše rybářskou vesničkou na ostrově, nicméně z popudu mexické vlády byl pak cíleně přebudován na turistické centrum, které je s pevninou spojeno 2 mosty. Právě na pevnině se nachází většina luxusních a velkých resortů. Hotelové resorty jsou obklopeny mořskými lagunami, kde máte možnost strávit aktivní nebo dokonce i adrenalinovou dovolenou – můžete se v nich potápět, plavat s delfíny nebo i krmit žraloky.

Mimo relaxaci na pláži nabízí Cancún možnost levných nákupů a večerní zábavy. Najdete zde velké množství barů a diskoték, pro svou živost a uvolněnou atmosféru bývá Cancún často srovnáván s Ibizou. S ohledem na Mayské památky nenabízí centrum a blízké okolí Cancúnu nic extra zvláštního nebo dochovalého. Nejbližší impozantní památky Mayské civilizace se nachází v Chichén Itzá se světoznámým komplexem pyramid nebo v Tulumu s dominantou v podobě hradu (El Castillo).

 

Mayská riviéra

Tímto pojmem je vymezena oblast karibského pobřeží Yucatánského poloostrova, která na severu začíná u Cancúnu a táhne se na jih přes letoviska Playa del Carmen, Tulum až k národnímu parku Sian ka’an. Okolí pláží je v této části Mexika rovinaté a zarostlé džunglí, na druhou stranu je stejně tak mírný i vstup do blankytně modrého karibského moře. Pojem Mayská riviéra odkazuje na blízkost míst, kde je možné obdivovat pozůstatky mayské civilizace během dovolené v Mexiku – památky se nacházejí zejména v okolí Tulumu, kde se pozůstatky mayských pyramid nacházejí v těsné blízkosti moře.

I v této části Mexika jsou převažující klientelou hotelových resortů Američané, což ale dramaticky zvyšuje kvalitu nabízených služeb a výcvik personálu hotelových resortů. Navíc velký počet hotelů v této oblasti má své 9-ti jamkové golfové hřiště, v dostupné vzdálenosti je pak možné najít 18-ti jamková hřiště. K běžnému vybavení hotelů patří i tenisové kurty a minigolf.

Letovisko Playa del Carmen je menší a klidnější sestrou Cancúnu. Osou letoviska je věhlasná třída 5. Avenida, pěší zóna s obchody, restauracemi, bary a zábavními podniky. V jeho centru se nachází jednodušší penzióny především pro mladé návštěvníky hledající rušnější dovolenou, v jižní části Playa del Carmen se rozprostírají větší hotelové komplexy, které jsou ovšem výškově omezené na 5 podlaží a relativně dobře tak zapadají do okolní bujné vegetace. Playa del Carmen je také výborným místem na potápění.

Jižněji od Playa del Carmen již není tak souvislý pás hotelových komplexů, naleznete zde spíš luxusnější resorty s rozlehlými pozemky a klidem. Z této oblasti je to nejblíže k proslulým atrakcím Mayské riviéry, k laguně Xel-Ha, do zábavního parku Xcaret, v němž lze navštívit akvárium, zaplavat si s delfíny, prohlédnout si malé zoo a na závěr zhlédnout folklórní představení a show ve stylu Las Vegas.

 

Isla del Cozumel

Ostrov Cozumel se nachází přibližně 45 minut jízdy trajektem z Playa del Carmen. Ostrov je velmi rovný, s hustou džunglí, ve které se nachází několik míst s mayskými památkami. Hlavně je ale Cozumel vyhlášeným místem pro potápění – nachází se u něj 2.největší korálový útes na světě - Velká mezoamerická útesová bariéra, která se táhne podél pobřeží až do sousední Belize a pokračuje až k břehům Guatemaly a Hondurasu. Tento korálový útes nabízí neuvěřitelně bohatý podmořský život, máte tak ideální možnost proložit svou dovolenou v Mexiku dobrodružstvím, půjčovny vybavení a potápěčské školy jsou na každém rohu.

Samotný ostrov Cozumel je poměrně malý svou rozlohou (50x20 km), ale najdete zde jedny z nejkrásnějších pláží světa. Na východní straně ostrova jsou pláže jako v karibském ráji, jedinou nevýhodou je častou prudší moře a větší vlny. Na západní straně Cozumelu přilehlé k pevnině je moře klidní a zároveň jsou zde krásné laguny pro fantastické koupání. Obecně je Cozumel ideální destinací pro milovníky klidné převážně relaxační dovolené a nadšence do potápění.

 

Acapulco

Kdo by neznal toto legendární mondénní letovisko z legendárního filmu s Jeanem-Paulem Belmondem v hlavní roli. I dnes, kdy se největší turistický ruch přesunul do Cancúnu a okolí, má toto město co nabídnout – rušné centrum s bary a nočními podniky, odvážné skokany z legendárních útesů La Quebrada a vlny Pacifiku. V minulosti bylo Acapulco oblíbeno u filmařů, natočily se zde například filmy s Frankem Sinatrou, Elizabeth Taylor nebo Elvisem Presley v hlavních rolích.

Centrální pláží je několik kilometrů dlouhá pláž Playa Hornitos. Koupání mimo záliv je spíše pro zdatné plavce kvůli větším vlnám a silným spodním proudům. Kromě pláží může Acapulco nabídnout restaurace na útesech s nádhernými výhledy na západ slunce, obrannou pevnost ze 17. století a botanickou zahradu světové úrovně. V okolí Acapulca je ale možné najít i romantický klid a zákoutí v blízkých vesničkách Pie de la Cuesta nebo Barra Vieja.

Nabídku zájezdů do Mexika naleznete zde >>>