Mauricius

Základní info o Mauriciu (Mauritiu)

 

Hlavní město: Port Louis
Mezinárodní letiště: Mauritius / S.Seewoosagur Ram.Int (MRU)
Doba letu: 14:30 h (Vídeň)
14:30 h (Mnichov)
Časový posun: GMT+4 (vůči ČR +2 letní čas, +3 zimní čas)
Telefonní předvolba: +230
Měna: mauricijská rupie (MUR), USD a EUR lze používat nebo směnit na místě
Víza: S platností od 1.11.2004 byla jednostranně zrušena vízová povinnosti pro české občany při turistických cestách na Mauritius zejména za podmínky, že jejich celkový turistický pobyt v Mauricijské republice nepřekročí 6 měsíců v kalendářním roce.

Geografie a počasí na Mauriciu (Mauritiu)

Mauricius je ostrovní stát v Indickém oceánu asi 900 km východně od Madagaskaru. Tvoří ho stejnojmenný ostrov vulkanického původu o rozloze 1 865 km² s pobřežím dlouhým 330 km, které je téměř kompletně obklopeno korálovým útesem, ostrov Rodrigues o rozloze 108 km² vzdálený 560 km severovýchodně od hlavního ostrova a několik menších ostrovů. Přibližně 200 km jihozápadně je vzdálen ostrov Réunion patřící Francii. Letecké spojení na ostrov zajišťuje mimo mezinárodní aerolinky i místní Air Mauritius.

Mauricius má typicky tropické teplé klima během celého roku, ovšem díky jihovýchodním větrů nebudete na ostrově pociťovat přílišné dusno. Letní období je od prosince do dubna, kdy však může být zvýšená vlhkost vzduchu a zimní období trvá od května do listopadu a je chladnější a s nižší vlhkostí vzduchu.

Teploty na pobřeží Mauricia se pohybují mezi 25 ° C a 33 ° C v létě a mezi 18 ° C a 24 ° C v zimě. Na náhorní planině ve vnitrozemí Mauricia bude vždy o cca 5 ° C chladněji. Vnitrozemí Mauricia je také částí ostrova s největší vlhkostí – je třeba být připraven na možnost deště či přeháněk v jakémkoliv očním období nebo na sníženou oblačnost, která se shlukuje okolo horských vrcholků.

Kdy vyrazit na dovolenou na Mauricius (Mauritius)

Nejlepší měsíce pro dovolenou nebo návštěvu Mauricia jsou květen až začátek prosince. Pro vyznavače vodních sportů a potápění je lepší zvolit pro dovolenou na Mauriciu jiný termín než leden a únor, kdy vrcholí možnost výskytu cyklónů a nepanují tak optimální podmínky pro provozování těchto sportů.

Oblíbené lokality pro dovolenou na Mauriciu (Mauritiu)

Grand Baie

Tato turistická oblast se nachází na severozápadě Mauricia. Je to moderní část ostrova s většími resorty, rušným životem a rozsáhlou nabídkou obchodů služeb. Slouží také jako výchozí místo pro většinu výletů k ostrůvkům na sever od Mauricia.

Trou aux Biches

Tato oblast Mauricia se nachází jižně od Grand Baie na západním pobřeží Mauricia. Je ideálním místem pro někoho, kdo hledá lepší pláže než jsou v rušném Grand Baie, ale kdo se zároveň nechce vzdát komfortu blízkých restaurací a možnosti aktivit ve volném čase na své dovolené. Pláže v této části Mauricia jsou nádherné s bílým pískem, vstup do vody je pozvolný a pláž je ohraničena palmami, kde je možné najít příjemné útočiště ve stínu. Laguna u Trou aux Biches je chráněná od silných větrů, nabízí skvělé koupání a také rozmanitý a bohatý život v moři pro úžasné šnorchlování.

 

Port Louis

Hlavní město Mauricia tepe životem, nejen na pobřeží v přístavu, ale i na trzích s ovocem a dalšími potravinami. V rámci poznání na dovolené je možné navštívit i expozici s nejdražšími a nejslavnějšími známkami na světě – modrý a červený Mauricius. Severovýchodně od Port Louis se v městě Pamplemousses nachází nádherná botanická zahrada.

 

Flic en Flac

V tomto místě Maurcia začíná jedinečná nádherná pláž, která se táhne dolů k jihu až po výběžek Le Morne. Nachází se zde jedny z nejkrásnějších a nejluxusnějších hotelů na Mauriciu, pro milovníky dovolené na nejvyšší úrovni nebo pro milovníky golfu je toto ideální oblast.

Oblast Flic en Flac nabízí úžasná místa na potápění a dobrý výběr restaurací s mezinárodní nebo místní kuchyní. Další výhodou této části Mauricia je skutečnost, že Flic en Flac je vzdálen od hlavní cesty podél pobřeží, což zaručuje nižší objem zejména nákladní automobilové dopravy s ohledem na místní převážně cukrovarný průmysl.

Nedaleko od Flic en Flac se nachází safari park Casela, kde je možné projet na čtyřkolkách oborů s divokými zvířaty. Nejúžasnějším zážitkem ovšem je asi hodinová procházka s divokými lvy bez náhubků či obojků v doprovodu zkušeného mašíra. Lvi jsou bezprostřední a dokonce se snaží lovit drobná zvířata, vyrůstali ovšem v zajetí a lidskou společnost tak tolerují, vše je bezpečné. Nově také možnost se pomazlit s mláďaty geparda. Více na http://www.safari-adventures-mauritius.com/files/index.php . Nezapomenutelný zážitek na Vaší dovolené!

 

Le Morne

Poloostrov v úpatí hory Le Morne Brabant je nejzápadnějším místem Mauricia a nabízí jedno z nejkrásnějších míst pro dovolenou na Mauriciu. Jednoznačným lákadlem je nádherné koupání na bílých plážích lemovaných palmovými háji, to vše s panoramaty skal. V této části Mauricia se nachází luxusní resorty s možností potápění na korálovém útesu nebo golfu na výborně připraveném golfovém hřišti.

 

Jih Mauricia

Jižní pobřeží ostrova je poměrně nejméně zasaženo turistickým průmyslem. Je zde poměrně skalnaté pobřeží a větrno, což zajišťuje ideální podmínky pro vyznavače windsurfingu a kite surfingu. Nedaleko města Souillac se nachází krokodýlí a želví farma, je možno být v kontaktu se želvami starými i 200 let. V areálu parku je také unikátní sbírka motýlů a brouků včetně největšího brouka světa (titanus giganteus – až 22 cm).

 

Východ Maurcia

Na východním pobřeží jsou nejčastěji frekventovaná letoviska v oblasti Trou d’Eau Douce a Belle Mare. Z prvního jmenovaného jsou dobře přístupné dva menší ostrůvky Ille de l’Est a Ille aux Cerfs, které jsou oblíbenou destinací pro krásné koupání a vodní sporty. V oblasti Belle Mare jsou nejhezčí pláže na východním pobřeží Mauricia.