Kuba

Základní info o Kubě

 

Hlavní město: Havana
Mezinárodní letiště: Havana – Jose Marti International (HAV)
Varadero – Juan Gualberto Gomez (VRA)
Doba letu: 13:30 h (Vídeň)
13:30 h (Mnichov)
Časový posun: GMT-4 (vůči ČR -6 letní čas, -7 zimní čas)
Telefonní předvolba: +53
Měna: kubánské peso (CUP) a peso convertible (CUC). V praxi se používá téměř výhradně konvertibilní peso (CUC), na nějž je možno směnit i jinou měnu, nejčastěji EUR. Euro nebo USD je možno používat přímo i v turistických centrech (Varadero apod.).
Víza: Čeští turisté potřebují k cestě na Kubu víza. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje Kubánský konzulát vízum ve formě turistické karty, která stojí 630,- Kč. Tato karta může být vyřízena v rámci turistického pobytu přes cestovní kancelář. Turistická karta opravňuje k pobytu na území Kuby po dobu 30 dnů a může být prodloužena na Kubě na cizinecké policii o dalších 30 dnů, poplatek činí 25,- USD. Turistickou kartu je nutno si obstarat před odletem na Kubu, protože ji nelze získat po příletu na kubánské letiště. Jedná-li se o cestu za jiným účelem než turistickým, je nutno podat žádost o udělení víza na konzulárním oddělení ZÚ Kuby v Praze (cena cca 35,- USD).

Geografie a počasí na Kubě

Kuba je největším ostrovem souostroví Velké Antily v Karibiku. Hlavní ostrov (15. dle velikosti na Zemi) se táhne v délce 1200 km a místy je široký až 190 km. Většinu jeho povrchu zaujímají nížiny. Pouze na západě a ve středu ostrova se povrch mírně zvedá do výšky. V této lokalitě se vyskytují oblasti, kde se vytvořily zajímavé krasové útvary. Na jihovýchodě ostrova se podél pobřeží táhne pohoří Sierra Maestra. V tomto pohoří se nachází i nejvyšší hora ostrova, Pico Turquino, která je vysoká 1974 m n. m. Bažinaté oblasti se nacházejí pouze na poloostrově Zapata. U pobřeží se často nacházejí korálové útesy a atoly. Stát Kuba je tvořen přibližně čtyřmi tisíci malých ostrovů a ostrůvků. Druhý největší kubánský ostrov Isla de la Juventud (Ostrov mládeže) se nachází na jih od západní části hlavního ostrova.

Kuba se nachází v subtropickém pásmu a panuje zde velmi příjemné klima celoročně ovlivňované pasátovými větry. Průměrná roční teplota na Kubě je 25°C s menšími teplotními rozdíly mezi jednotlivými měsíci. S vydatnějšími dešti je třeba počítat zejména v měsících květnu, říjnu a listopadu, přičemž prší častěji v horských oblastech než v nížinách. Od konce listopadu do dubna následuje suchá zimní sezóna. Moře je celoročně příjemně teplé s teplotami vody okolo 24°C. V období od června do listopadu se mohou na Kubě vyskytovat hurikány.

Kdy vyrazit na dovolenou na Kubu

Vrchol sezóny dovolených na Kubě přichází na Vánoce, Velikonoce,v červenci a v srpnu. Bohužel je během těchto časů nutno na Kubě počítat se zvýšenými cenami a možným přebookovaním hotelů, zejména v průběhu července a srpna, kdy je také velmi teplé klima po celé Kubě. Ideální čas pro dovolenou na Kubě je od ledna do května, kdy je teplo, ale bez nadměrného návalu turistů a nehrozí výskyt hurikánů (což může být problém v pobřežních oblastech od června do listopadu).

Oblíbené lokality pro dovolenou na Kubě

Havana

Havana je jedinečná metropole. Je to jedno z největších a nejvíce temperamentní měst v Karibiku a jeho romantická atmosféra a nakažlivá energie jsou legendární. Kde jinde najdete veterány amerických vozů jezdících s motory z ruských Lad, obchody s potravinami na příděl postavené proti zářícím koloniálním palácům a revoluční propagandu zastřenou nekončícími nočními party?

Příležitostí k zajímavým zážitkům na dovolené na Kubě jsou neomezené – prohlídka s výkladem kolem kouzelných koloniálních památek, barevná kabaretní show pozdě v noci, procházka podél Malecón (Av de Maceo), kde vlny bičují pobřeží až přes chodník nebo perfektně renovovaný cadillac z roku 1956. Toto je pravá Kuba, pravá Havana. Není asi třeba připomínat, že s Havanou byl bytostně spojen i jeden z největších spisovatelů 20. století Ernest Hemingway- ať se již jedná o hotýlek Ambos Mundos, kde údajně sepsal svůj slavný román Komu zvoní hrana nebo jeho oblíbené bary La Bodeguita del Medio, kde mixují proslavené mojito nebo bar El Floridita s vynikajícím daiquiri.

Největším lákadlem dovolené v Havaně je její autentičnost- není možno ji považovat za typické turistické středisko nebo naopak za nějaký zakonzervovaný zábavní park. Jsou zde muzea spolu s krásně rekonstruovanými paláci, luxusní hotely a poměrně chutné stravování. Ale projděte pár bloku severně od Parque Central a rázem procestujete časem zpět do padesátých let, kdy pracující matky chodí nakupovat s natáčkami ve vlasech a malé děti hrají baseball na ulici s holí a s míčem slisovaným z plastu.

 

Varadero

Varadero je jedno z největších letovisek na Kubě rozprostírající se na poloostrově nedaleko hlavního města Havany. V 16. Století zde byl zbudován španělský přístav, jehož zbytky přežily do dnešních dnů. Díky své bezmála 20 km dlouhé nádherné typicky karibské pláži bylo v minulém století Varadero přebudováno na luxusní letovisko pro dovolené bohatých vrstev z USA (např. vlastník chemického impéria Dupont) a takto bylo využíváno až do 50. let. V současnosti se jedná o jedno z nejživějších turistických center s veškerým komfortem a starostí i o ty nejnáročnější klienty toužící po dovolené v karibském ráji.

 

Údolí Viňales

Na západě Kuby se nachází toto údolí plné zvláštních kopcovitých útvarů z vápence zvaných mogoty. Mogoty jsou dominantou krajiny, nicméně i mimo ně je zde více zajímavých tipů na strávení dovolené na Kubě – například jeskynní systém Cueva del Indio nebo Cueva del San Miguel, jež v minulosti sloužilo jako skrýš pro uprchlé otroky.

 

Potápění a rybaření

Kuba nabízí i možnost mořského vyžití na Vaší dovolené. Například lokalita Punta Francés je ideální pro potápění, kdy máte možnost spatřit vraky lodí, jeskyně nebo korálové útesy. Na ostrově Cayo Coco Vás uvítá jemný bílý písek a rozsáhlý korálový útes, zároveň se na ostrově nachází luxusní hotely a je tak možnost zde strávit malebnou dovolenou na Kubě. Na ostrově Cayo Largo, který se nachází asi 80 km jižně od hlavního ostrova Kuby máte možnost strávit romantickou dovolenou – na tomto ostrově se nachází pouze malý počet hotelů (7) a pláže na jižní straně ostrova jsou až pohádkové a patří k nejkrásnějším v Karibiku. Na obou ostrovech je možnost zařídit rybářské výpravy do hlubších vod za většími úlovky.