Keňa - africká dovolená se safari, která se Vám bude líbit

Základní informace o Keni


Hlavní město: Nairobi
Mezinárodní letiště: Nairobi – Jomo Kenyatta Int’l (NBO)
Mombasa – Moi Int’l (MBA)
Doba letu: h (Vídeň)
h (Mnichov)
Časový posun: GMT+3 (vůči ČR +1 letní čas, +2 zimní čas)
Telefonní předvolba: +254
Měna: keňský šilink (KES)
Víza: Pro vstup do země je třeba mít platné vízum, jednorázové vízum lze získat na letišti při vstupu do země.

Geografie, mapa a počasí v Keni

Keňa je republika ve východní Africe při pobřeží Indického oceánu. Území Keni tvoří náhorní plošiny i rozsáhlé nížiny. Pobřežní oblasti lemují pláže s bílým pískem s mangrovými lesy, směrem do vnitrozemí se rozšiřují savany a na severu země se pak vyskytují vyprahlé pouště a polopouště. Na území Keni se také nachází úpatí nejvyšší hory Afriky - Kilimandžára. Keňa je proslulá svými safari parky, máte možnost zde prožít nádhernou dovolenou s kombinací safari plného divokých zvířat a relaxačního odpočinku v resortu na břehu Indického oceánu s potápěním u neporušených korálů. V Keni se nachází celkem 35 národních parků.

Mapa Keni s vyznačenými národními parky

Keňa leží v rovníkovém a monzunovém pásmu, díky členitosti povrchu je klima výrazně odlišné v návaznosti na daném území. V pobřežních oblastech panuje obvykle výrazně horké a vlhké klima, vnitrozemí má počasí mírnější (např. v Nairobi dosahují průměrné teploty pouze 19 °C) a na severu je pro změnu velmi sucho. V Keni se střídají prakticky pouze 2 období – období sucha a období dešťů. Období dešťů trvá od dubna do června a pak od října do prosince.

Kdy a proč vyrazit na dovolenou do Keni

Hlavní turistická sezóna je v lednu a únoru, kdy je počasí nejteplejší a nejsušší. V těchto měsících se divoká zvířata v národních parcích houfně shromažďují kolem napajedel a je tak nejpříznivější doba pro jejich pozorování při safari.

Od června do října probíhá každoroční masivní migrace pakoňů, kdy tisíce zvířat proudí do rezervace Masai Mara ze Serengeti, největšího národního parku v Tanzánii.

Během dlouhých období dešťů (od března do května) je celkově i turismus v Keni daleko klidnější. Voda není tak vzácná a pozorování zvířat v parcích není tak snadné a navíc se ve velkém objeví moskyti, kteří dokáží safari velmi znepříjemnit.

Pokud máte zájem o bližší informace ještě před návštěvem Keni doporučujeme zakoupit turistického průvodce na DVD.

Oblíbené lokality pro zájezdy do Keni

Mombasa

Mombasa je letoviskem na východě Keni, je vstupní branou do země pro naprostou většinu turistů trávících zde své pobytové zájezdy. Samotné město se pyšní dlouhou historií a rozkládá se převážně na ostrově, který je s pevninou ve své severní části spojen několika mosty. Dominantou města je pevnost Fort Jesus, kterou pro své mocenské plány v Indickém oceánu vybudovali v 16. století Portugalci. Mombasa je jinak typickým africkým městem se směsicí exotických vůní, pouličního shonu, chudinských čtvrtí a pouličního prodeje.

Severně i jižně od Mombasy se nachází luxusní hotelové resorty lemující dlouhé pláže s bílým pískem. Nejlepší resorty najdete v letoviscích Diani Beach, Tiwi Beach a Malindi. V každém z těchto resortů se můžete i potápět a obdovivat tak krásy korálových útesů. Severně od Mombasy se také nachází krásná botanická zahrada - Halerův park.

 

Nairobi

Hlavní město Keni tepe životem velkoměsta, kde se střetává moderní západní způsob života s tradičními africkými hodnotami. Nairobi je administrativním centrem země, v jeho srdci se nachází početné výškové budovy, v předměstích se tísní chýše v chudinských čtvrtích. Město tepe životem, je plné pouličních prodavačů a ruchu, přesto dokáže svou atmosférou okouzlit. Nairobi je ideálním výchozím bodem na Vaší dovolené v Keni pro expedice do národních parků na safari. První doušek safari však můžete zažít i na masajském trhu, kde příslušníci tohoto kočovného kmene prodávají své tradiční výrobky.

 

Masai Mara

Tento národní park je nejznámější a zároveň také nejnavštěvovanějším safari v Keni. Leží v západní části země a nejlepším výchozím bodem tak je Nairobi. Park celosvětově proslavily mnohé dokumenty National Geographic zachycující masivní každoroční migrace pakoňů, zeber a buvolů z tanzánského parku Serengeti do Masai Mara a zpět. Na Vaší dovolené v Keni zde budete mít možnost získat neuvěřitelné zážitky při přímém kontaktu s divokými zvířaty.

 

Amboseli - jedinečné pobyty na safari se slony

Tento národní park se nachází na jihozápadě Keni u hranic s Tanzánií. Je také velmi populární, zejména pro velká stáda slonů a úžasný výhled na zasněžený vrcholek Kilimandžára, nejvyšší hory Afriky. Je velmi pravděpodobné, že ty nejpůsobivější fotky z dovolené v Keni si přivezete právě z tohoto safari.

Vyhledat dovolenou v Keni

Očkování do Keni

Povinné očkování: žádné, ale může být vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici pokud cestovatel přijíždí z rizikových oblastí nebo před vstupem do některých oblastí

Doporučené očkování: žlutá zimnice,hepatitida A; břišní tyfus; tetanus; meningokoková meningitidis (epidemický výskyt) dle uvážení, hepatitida B (osoby v úzkém kontaktu s místním obyvatelstvem, pobyt delší než 3 měsíce, rizikové chování);poliomyelitida (osoby starší 30 let) po zvážení individuál. rizika; vzteklina ( u cestovatelů s dobrodružným charakterem cesty) dle uvážení

Informace: doporučuje se antimalarická chemoprofylaxe, velmi časté jsou infekce přenášené vodou a potravinami - prevencí je důsledná osobní hygiena a dodržování pravidel hygieny stravování; velký epidemiolog. význam mají infekce přenášené hmyzem a členovci (závažná horečnatá onemocnění) - používat repelentní přípravky

Zdroj: Zdravotní ústav se sídlem v Liberci