Kapverdy

Základní info o Kapverdách

 

Hlavní město: Praia
Mezinárodní letiště: Praia – Francisco Mendes (RAI)
Sal – Amilcar Cabral Int’l (SID)
Sao Vincente – San Pedro (VXE)
Doba letu: 11:00 h (Vídeň)
9:00 h (Mnichov)
Časový posun: GMT-1 (vůči ČR -3 letní čas, -2 zimní čas)
Telefonní předvolba: +238
Měna: kapverdské escudo (CVE)
Víza: O vízum je možno požádat na Velvyslanectví Kapverdské republiky v Berlíně, příp. v Lisabonu, resp. jinde. Doporučuje se před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu Kapverdské republiky, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.

Geografie a počasí na Kapverdách

Kapverdské ostrovy se nacházejí v jižní části severního Atlantiku zhruba 500 km od Mauritánie a Senegalu, skládají se z 10 ostrovů a 5 menších ostrůvků, které se seskupují do dvou celků podle pozice převládajících větrů:

  • Barlavento (severní souostroví, Návětrné) – Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal, Boa Vista
  • Sotavento (jižní souostroví, Závětrné) – Maio, Santiago, Fogo, Brava

Všechny ostrovy jsou vulkanického původu, ale pouze na ostrově Fogo je stále aktivní vulkán Mount Fogo.

Kapverdy jsou bývalou kolonií Portugalska, která v minulosti sloužila zejména jako překladiště otroků a strategická zastávka při cestách do Indie před otevřením Suezského průplavu. Samostatná Kapverdská republika existuje od roku 1975.

Turismus se začal na Kapverdách intenzivněji rozvíjet až v 90.letech minulého století. Dnes tato destinace nabízí přesně to, co stojí v mottu Kapverd: „No stress“. Kapverdy jsou tak ideální destinací pro někoho, kdo si chce na své dovolené odpočinout stranou veškerého ruchu a upřednostní dlouhé písečné pláže, strmé hory a hluboká údolí s panenskou přírodou před rušnými bulváry a ulicemi plnými barů a restaurací.

Kapverdy mají suché tropické podnebí s příjemnými teplotami v průběhu celého roku. Vanou zde stabilní severovýchodní pasáty a od srpna do října zde panuje období dešťů s velmi nepravidelnými srážkami. Průměrně spadne na území Kapverdských ostrovů cca 100 - 300 mm srážek za rok. Na pobřeží prší velmi slabě v porovnání s horami ve vnitrozemí. Období sucha trvá od listopadu do července. Teploty se v závislosti na ročním období pohybují průměrně mezi 20 - 25°C. Teplota vody dosahuje průměrně 23°C během celého roku. Na Kapverdách se také mohou vyskytnout tropické cyklóny.

Kdy vyrazit na dovolenou na Kapverdy

Kapverdy jsou příjemnou destinací pro dovolenou po celý rok. Dokonce i během výše zmíněného období dešťů od poloviny srpna do poloviny říjen se mohou vyskytnout týdny, kdy nespadne ani kapka vláhy. Díky chladným oceánským proudům a větru na moři mají Kapverdy nejnižší teploty z kterékoliv země v západní Africe, od v průměru 19 ° C v únoru v noci do maximálních denních teplot 29 ° C od května do listopadu.

Letní teploty, zejména na severních ostrovech, mohou být chladnější než v Evropě, i když jižní ostrovy, zejména Fogo, mohou mít horké a vlhké klima. Od prosince do března se Vám bude ve večerních hodinách hodit lehký svetr, a to zejména ve vyšších nadmořských výškách. Během zimních měsíců se také může objevit nárazový vítr, který s sebou nese prach až ze Sahary.

Oblíbené lokality pro dovolenou na Kapverdách

Ostrov Sal

Tento ostrov, jehož jméno v portugalštině znamená sůl, je turisticky nejfrekventovanější z Kapverd a naprostá většina zájemců o dovolenou na Kapverdách jej volí jako svou destinaci. Proč tomu tak je? Na Salu je slunečné počasí v průměru 350 dnů v roce, resorty a ostatní turistická infrastruktura je patrně na nejvyšší úrovni, je také ideálním místem pro vodní sporty jako je windsurfing či kitesurfing a i noční život koncentrovaný v městečku Santa Maria Vám nabídne bary, restaurace s vynikajícími mořskými plody a dokonce i diskotéky. Zkrátka vše, co je na ostatních kapverdských ostrovech spíše výjimečné.

V městečku Santa Maria se nachází i největší počet hotelových komplexů. Stále je ovšem třeba mít na paměti, že zdejší turistický ruch je v plenkách a i asfaltová silnice (v očích Evropana minimum) zde je spíše luxusním prvkem. Pláž v Santa Marii je dlouhá 8 km a je skutečným rájem milovníků vodních sportů, ke kterým je potřeba vítr. Na Salu můžete podniknout i výlety mimo hotelový komplex, například do mořských lávových jezírek Buracona, kde je možné se i vykoupat nebo výlet do vesničky Pedra de Lume, v jejíž blízkosti jsou bývalé solné doly se solnými jezírky, kde se dá také opatrně koupat.

 

Santo Antao

Tento ostrov je nejzápadnějším z celého souostroví Kapverd a díky své hojné zeleni je často srovnáván s Madeirou. Jih ostrova je suchý, ve střední části vládne díky horskému pásmu studené klima a v severovýchodní části panuje spíše vlhké podnebí, které místní využívají pro pěstování papají a banánů. Skály na ostrově jsou ostré a ve stejném duchu se svažují i k pobřeží. Obecně ostrov Santo Antao není ideálním místem pro opalování na pláži, těch je na ostrově ostatně minimum, ale je vhodným místem pro někoho, kdo hledá dobrodružství.

 

Sao Vicente

Na tomto ostrově se nachází největší město na Kapverdách, Mindelo. Architektonicky je vystaveno v evropském koloniálním stylu a město jako takové je kulturním centrem s bezpočtem umělců, malířů, muzikantů a pouličních kejklířů. Ve městě také probíhají obrovské pompézní karnevaly ve stylu karnevalů v Riu – jsou to Baía das Gatas v srpnu a Carneval probíhající obvykle na Popeleční středu. Ve městě se také každoročně v září koná velký divadelní festival s mezinárodní účastí z několika desítek zemí.

 

Boa Vista

Tento ostrov, jehož název v portugalštině znamená „dobrý pohled“, se přes svou malou rozlohu pyšní zřejmě nejkrásnějšími plážemi na Kapverdách. Pláže zde mají až neskutečně bílý jemný písek a jsou omývány průzračným mořem. Velmi oblíbenou pro trávení dovolené na Kapverdách je zejména pláž Curralinho často turisty označována jako Santa Monica pro svou podobu s legendární pláží v Kalifornii.

 

Santiago

Je největším ostrovem Kapverd, žije zde většina populace a nachází se zde také hlavní město Praia. Ostrov tepe svým bohatým kulturním životem, atmosféru dokresluje prává živá kapverdská muzika, bezpočet kaváren a barů a také obchůdky a krámky prakticky s veškerým sortimentem. V centru Praie se také nachází impozantní Prezidentský palác vybudovaný v 19. století. Velmi oblíbeným letoviskem pro trávení dovolené na Kapverdách je letovisko Tarrafal, které je sevřeno mezi horami a průzračným mořem.