Jamajka

Základní info o Jamajce

 

Hlavní město: Kingston
Mezinárodní letiště: Kingston – Norman Manley Int’l (KIN)
Montego Bay – Sanqster Int’l (MBJ)
Doba letu: 15:00 h (Vídeň)
13:30 h (Mnichov)
Časový posun: GMT-5 (vůči ČR -7 letní čas, -6 zimní čas)
Telefonní předvolba: +1
Měna: jamajský dolar (JMD)
Víza: Čeští turisté potřebují vízum. ČR je však zařazena do skupiny zemí, které mají usnadněný a zjednodušený proces udělení víza. Vízum je jednorázové a s maximální platností k pobytu do 3 měsíce od vstupu do země. O vízum se žádá na příslušném zastupitelském úřadě, je možné ho však získat i při vstupu do země (letiště, přístavy). Příjezd není nutno hlásit místním úřadům.

Geografie a počasí na Jamajce

Jamajka je stát nacházející se na stejnojmenném ostrově ve Velkých Antilách v Karibském moři. Jedná se o největší anglicky mluvící ostrov v Karibiku a třetí největší v regionu. Kromě fantastických pláží s tropickými palmami a všudypřítomného reggae, které navodí nepřekonatelnou relaxační atmosféru při Vaší dovolené na Jamajce, nabízí tento ostrov v Karibiku také velkou rozmanitost v podobě hustých lesů pokrývajících více než čtvrtinu rozlohy, hory ukrývající krasové jeskyně, velký počet řek a vodopádů a pohádkově členité pobřeží s korálovými útesy.

Podnebí na Jamajce je tropické a celoročně příjemné, kdy průměrná teplota na Jamajce je 25 °C. Nejteplejší měsíce jsou v létě od května do září. Zimní období (prosinec až březen) je znatelně chladnější. Například na Blue mountain (Modrá hora), kde se pěstuje jedna z nejlepších káv na světě, dosahuje teplota maximálně ke 13 °C. Klíčovým faktorem pro plánování dovolené na Jamajce je spíše období dešťů, které začíná v květnu nebo v červnu a zasahuje až do listopadu nebo prosince, přičemž nejvydatněji prší v září a říjnu. Na Jamajce se sice déšť může vyskytnout kdykoliv v průběhu roku, nicméně obvykle přichází v krátkých intenzivních přeháňkách často následovaných sluncem.

Jamajka také leží v karibské oblasti s výskytem hurikánů. Oficiálně sezóna hurikánů trvá od 1.června do konce listopadu; v srpnu a září je výskyt hurikánů nejpravděpodobnější.

Kdy vyrazit na dovolenou na Jamajku

Dovolenou na Jamajce lze trávit celoročně, i když je samozřejmě nutno zvážit rozdíly dle sezóny na ostrově. S ohledem na počasí není teplota nejdůležitější faktor: zima na Jamajce je obvykle teplá během dne a mírná až chladná v noci, letní měsíce jsou naproti tomu vysloveně horké. Období dešťů trvá od května do listopadu, s vrcholy v květnu, červnu, říjnu a listopadu. Prší obvykle jen krátkou dobu (obvykle v pozdním odpoledni) a je tak docela možné užívat slunce po většinu Vaší dovolené na Jamajce i během období dešťů.

Hlavní sezóna zájezdů na Jamajku trvá od Cestovní od začátku prosince do poloviny dubna. Mnoho hotelů zavádí speciální poplatek za během vrcholů turistické sezóny během Vánoc a Velikonoc.

Oblíbené lokality pro dovolenou na Jamajce

Negril

Toto letovisko na západě ostrova patří k nejoblíbenějším místům pro trávení dovolené na Jamajce. Jeho velkou devizou je přibližně 11 km dlouhá pláž s bílým, jemným pískem a průzračná tyrkysová voda v moři. Obecně je toto letovisko spíše živé s možností širokého sportovního vyžití (vodní sporty, tenis, volejbal, golf atd.) Hlavní ulice v Negrilu nabízí nespočet obchodů, barů a kaváren, zároveň se zde také pravidelně pořádají nejrůznější hudební produkce s převažujícími reggae koncerty.

Oblíbenou zábavou je jízda na koni na romantickou zříceninu Whitehall či vyjížďka loďkou do Booby Cay, kde hnízdí vzácné druhy ptactva a kde se natáčely části filmu dle předlohy Julese Verna 20.000 mil pod mořem. Dobrodruzi se tu mohou plavit na kajaku po moři či na kánoi do tajemné Obrovské bažiny - chráněné přírodní rezervace, ve které rostou vysoké palmy a žijí exotičtí ptáci a krokodýli.

 

Montego Bay

Dalším oblíbeným letoviskem pro trávení dovolené na Jamajce je Montego Bay nacházející se na severozápadním pobřeží Jamajky. V okolí stejnojmenného města, které je srdcem jamajské riviéry, se nachází poutavá příroda se spoustou zeleně, tropických květin, kopců s palmami svažujícími se až k pobřeží s krásnými plážemi. Chráněné vody zdejšího vodního parku tvoří zhruba šestnáct čtverečních kilometrů překrásných korálových útesů. Velmi populárním sportem je v této lokalitě jachting.

 

Ocho Rios

Město Ocho Rios (španělsky Osm řek) a zátoka Runaway tvoří srdce severního regionu země, který lemují čarokrásné útesy porostlé kapradím a vodopády. Ocho Rios leží nedaleko místa, kde před více než 500 lety poprvé zakotvil Kryštof Kolumbus. Z Kolumbova parku - muzea pod otevřeným nebem - se dostanete do ospalého Oracabessa, místa s modravými zátočinami, rybářskými vesničkami, písečnými dunami a řadou možností ke koupání a vodním sportům. Oracabessa je také centrem hudebních fanoušků. První týden v únoru se ve vesničce Devět mil oslavují narozeniny legendárního zpěváka reggae - Boba Marleyho, který se tu narodil a je tu pochován. V Zátoce sv.Anny se nachází Sevillský Velký dům a Park dědictví, v němž jsou pozůstatky vykopávek kolonie Sevilla La Nueva (Nová Sevilla), kterou v roce 1509 založil syn Kryštofa Kolumba.

Jednou z nejznámějších přírodních atrakcí ostrova jsou vodopády na řece Dunn, které padají do hloubky téměř 200 metrů a jsou považovány za Niagáru Karibiku. Zhruba pět kilometrů cesty autem odtud se rozprostírají zahrady Shaw, v nichž rostou rozmanité druhy květin a stromů. V muzeu v zahradě řeky Coyaba jsou zbytky chudé indiánské kultury. Na plantážích Prospect byla od 18. století sklízena cukrová třtina, káva a banány, dnes jsou tu možné výlety na koních. Dále směrem na východ je Harmony Hall - viktoriánský panský dům s galerií, která prodává jedny z nejlepších uměleckých a řemeslnických děl Jamajky. Dále ve vnitrozemí, v divočině Goshen uprostřed zalesněných zelených hor, mají návštěvníci příležitost k rybaření, plavbě na loďkách nebo jízdě na koních.

Ocho Rios je také místem, kde obvykle zakotvují velké výletní lodě při okružních plavbách Karibikem.

 

Kingston

Kingston ležící na úpatí Modrých hor (dosahují výšky až 2100 m) je metropolí Jamajky, jejím pravým srdcem a zároveň je to jeden z největších přírodních přístavů světa. Město je velmi rušné a nabízí vše od obchůdků, barů, divadel, koncertů a muzeí až po sportovní utkání a sportovní vyžití. V Kingstonu se nachází i univerzita, v jejíž blízkosti se nachází Zahrada naděje o rozloze bezmála 80 hektarů s přehlídkou krásných tropických rostlin a stromů.

V okolí Kingstonu se také nachází 2 golfová hřiště.

 

Appleton Estate

Právě zde se nachází velmi známý lihovar vyrábějící pověstný jamajský rum. Exkurze do něj se pořádají z každého turistického letoviska na ostrově.