Indonésie

Základní info o Bali

 

Hlavní město: jeden z ostrovů Indonésie (hlavní město Jakarta)
Mezinárodní letiště: Densapar Bali (DPS)
Doba letu : 17:30 h (Vídeň)
17:00 h (Mnichov)
Časový posun: GMT+8 (vůči ČR +6 letní čas, +7 zimní čas)
Telefonní předvolba: +62
Měna: indonéská rupie (IDR)
Víza: Držitelé platných cestovních dokladů České republiky mohou obdržet na některých vybraných mezinárodních hraničních přechodech Indonéské republiky tzv. vízum „při příjezdu (on arrival)“, tedy tranzitní vízum na 7 dnů, nebo pobytové vízum na 30 dnů.

Náležitosti:
1) platnost cestovního dokladu minimálně 6 měsíců od data vstupu na území Indonéské republiky,
2) poplatek za tranzitní vízum na 7 dnů ve výši 10,- USD; poplatek za pobytové vízum na 30 dnů ve výši 25,- USD,
3) zpáteční letenka/lodní lístek

Geografie a počasí na Bali

Bali je jedním z ostrovů Indonésie, mezi cestovateli se ustálil jeho přívlastek jako Ostrov bohů. Bali je nejzápadnější ze souostroví Malých Sunda a leží mezi Jávou na západě a Lombokem na východě. Současně je jednou ze 33 indonéských provincií, hlavním městem je Denpasar na jihu ostrova. Samotná Indonésie je 4. nejlidnatější zemí světa a rozkládá se na souostroví Sundy, které tvoří předěl mezi Indickým a Tichým oceánem. Největšími ostrovy jsou Kalimantan, Sumatra, Jáva a Celebes. Dalším velkým ostrovem patřícím k Indonésii je západní část ostrova Nová Guinea. Menší ostrovy mezi Sundami a Západní Papuou tvoří souostroví Moluky.

Bali se sice může jevit jako malý ostrov – cestu kolem pobřeží zvládnete za jeden dlouhý den – ale jeho význam jako destinace pro nezapomenutelnou dovolenou a cestování je obrovský. Cestovatelé a turisti při zmínce o Bali zmiňují střípky jako éterické kaskády rýžových polí, bouřlivý příboj, kouzelné chrámové obřady, barevná taneční představení nebo romantické pruhy dlouhých pláží.

Trávíte-li svou dovolenou na Bali, vězte, že se nacházíte na ostrově s nejvstřícnějším přístupem k turistům v celé Indonésii. Můžete zde o sebe nechat pečovat relaxujícími masážemi na pláži nebo se nechat hýčkat v lázních. Bali je také skvělým místem pro nakupování, po kterém se můžete osvěžit místní kuchyní, která září nejrůznějšími chutěmi. Možnosti noční zábavy jsou rovněž nepřeberné a prakticky omezené pouze Vaší fantazií – od láhve studeného piva Bintang při západu slunce až po velké a divoké party v městě Kuta na jihu Bali.

Podnebí na Bali je příznivé pro strávení krásné dovolené po celý rok, kdy průměrná roční teplota vzduchu činí 28°C a moře 27°C. Obecně se na Bali střídají dvě roční období suché (květen až září) a deštivé (říjen až duben), kdy se pěkné slunečné počasí střídá s krátkými tropickými dešti či přeháňkami. Tyto deště jsou nejčetnější během prosince až ledna.

Kdy vyrazit na dovolenou na Bali

Nejlepší čas pro dovolenou v Indonésii je během tzv. suché sezóny (tj. květen až září), i když ani během období dešťů není úplně špatné vzhledem k jejich krátkosti a obecně menšímu počtu turistů. V období dešťů dejte spíše pozor na praktické problémy při cestování mezi resorty nebo při cestování mezi ostrovy v rámci Indonésie – cesty mohou být rozmočené a trajekty nemusí vzhledem k počasí jezdit.

Na rozdíl od ostatních míst v Indonésii má Bali stabilní klima a je vhodné pro strávení dovolené nejen během suchého, ale i během deštivého období. U evropských a australských turistů se těší velké oblibě zejména měsíce prosinec a leden, kdy je možné na Bali prožít nezapomenutelné oslavy Vánoc a Nového roku.

Velkým zážitkem na dovolené na Bali nebo obecně v celé Indonésii jsou místní svátky a festivaly. Daní za nádhernou podívanou jsou ovšem vyšší ceny hotelů na Bali v době jejich konání a větší počet zahraničních i domácích turistů.

Oblíbené lokality pro dovolenou na Bali

Densapar

Denpasar je hlavním městem provincie Bali a leží v jižní části ostrova. Jako každé z větších měst v Asii je i Densapar dopravní tepnou s na první pohled nepřehlednou a přeplněnou dopravou. Z turistických atrakcí Densaparu je nutní zmínit především Museum Bali, kde máte možnost na své dovolené na Bali poznat jeho historií a také balijský tradiční i současný život, umění, folklor a řemesla.

V těsné blízkosti muzea se nachází hinduistický chrám Pura Agung Jagatan s nádhernými detailními reliéfy zobrazujícími výjevy z indonéských eposů Ramayana a Mahábhárata. Dvakrát měsíčně (při úplňku a novu) se tu konají slavnosti, při kterých lidé přinášejí do chrámu oběti. Slavnosti bývají doprovázeny představením tradičního indonéského stínového divadla zvaného wayang kulit.

 

Ubud

Město Ubud leží na kopcích, které postupně přecházejí do hor v centrální části Bali. Ubud je známo jako město chrámů, kde se velmi často konají spektakulární obřady. Je také kulturním střediskem Bali, kde máte možnost shlédnout pestrobarevné a energií nabité taneční představení.

 

Chrám Pura Besakih

Tento chrámový komplex ve vesnici Besakih na úpatí vulkánu Gunung Agung, jehož jméno znamená Chrám Matka, je nejposvátnější místo ostrova Bali. Chrám Pura Besakih byl údajně založen hinduistickými kněží v 8. století našeho letopočtu. Do dnešních dnů se do vzdálenosti cca 3 km od chrámu Pura Besakih dochovalo dalších přibližně 200 chrámů a budov, z nichž 3 nejznámější jsou Pura Penataran Agung, Pura Kiduling Kreteg a Pura Batu Madeg. V jejich základech jsou použity kameny staré až 2000 let.

 

Letovisko Kuta

Pravděpodobně turisticky nejznámějším a nejfrekventovanějším letoviskem na Bali je Kuta, která se nachází jižně od hlavního města Densapar. Kuta se táhne podél pobřeží v délce 10-18km a po celé délce jí protíná centrální třída Jalan Legian. Tato turistická tepna na Bali nabízí vše, co vyžaduje dovolená orientovaná na rušnější letoviska –hotely zde najdete od základních až po luxusní, stejný výběr máte i s ohledem na restaurace, máte zde také možnost si přes místní cestovní kanceláře zajistit výlet po Bali, nakoupit v mnohým obchodech nebo si zamluvit některý z vodních sportů. Noční život je v Kutě velmi intenzivní, počínaje bary a konče nočními kluby s elektronickou hudbou.

Samotná pláž v Kutě je označována jako nejkrásnější na celém Bali, kromě lenošení je zde díky příboji možnost i surfovat. Na svém jižním konci se pláž Kuta mění na pláž Tuban, která je na rozdíl od ní mnohem klidnější a je tak romantičtější alternativou pro dovolenou na Bali.

 

Letovisko Sanur

Toto letovisko se nachází na jihovýchod od Kuty a má krásnou pláž s jemným bílým pískem. Sanut je rovněž velmi dobře připraven nabídnout turistům na jejich dovolené na Bali veškerý komfort a zázemí, na který jsou uvyklí, ovšem na rozdíl od Kuty postrádá živé a hlučné noční kluby. Proto je Sanur vhodnějším letoviskem pro dovolenou na Bali s dětmi.

 

Safari se slony

Tato turisticky vděčná atrakce se nachází přibližně 20 km severně od města Ubudu. V rámci tohoto safari máte na své dovolené na Bali možnost se slony seznámit zblízka, pozorovat jejich krmení a show a také se na slonech svézt. Do safari se můžete dostat vlastní dopravou, ale nejpohodlnější je využít služeb některé z místních cestovních kanceláří.

 

Hora a jezero Batur

Tento nádherný přírodní úkaz se nachází v severovýchodní oblasti Bali. Jedná se vlastně o 2 krátery vybuchlých sopek, kdy na dně jednoho z nich se vytvořilo jezero, ke kterému je možné se dostat po silnici u stěny kráteru. U jezera samotného sídlí v několika vesnicích původní obyvatelé Bali, kteří si díky relativní ochraně a izolaci ponechali své původní kulturní a obřadní zvyky. U vesnice Tirta Sanjiwani vytékají termální prameny, je zde možnost příjemného a léčivého koupání – ze své dovolené na Bali tak můžete přijet osvěženi a v dobré kondici.