Dovolená v Dominikánské republice

Základní info o Dominikánské republice

 

Hlavní město: Santo Domingo
Mezinárodní letiště: Punta Cana International (PUJ)
Doba letu : 14:30 h (Vídeň)
14:30 h (Mnichov)
Časový posun: GMT-4 (vůči ČR -6 letní čas, -5 zimní čas)
Telefonní předvolba: +1
Měna: dominikánské peso (DOP), prakticky lze používat i USD a EUR
Víza: Čeští občané nepotřebují víza ke vstupu na dobu nepřesahující 90 dnů. Nutno pouze zakoupit turistickou kartu (Tarjeta de Turismo) v ceně cca USD 10,- na některém z konzulátů Dominikánské republiky nebo přímo na letišti Las Américas v Santo Domingu, Dominikánská republika.

Geografie a počasí v Dominikánské republice

Dominikánská republika (Dominican Republic)leží na východě ostrově Hispaniola v Karibiku, ze severu jsou jeho břehy oblévány Atlantikem a z jihu Karibským mořem. Většinu území Dominikánské republiky vyplňují horská pásma. Nejvyšší hora, pojmenovaná Pico Duarte, je vysoká 3087 m n. m. Nížiny se táhnou podél pobřeží.

Dominikánská republika je země kontrastů – ať se již jedná o zeměpisně nejvyšší a nejnižší bod v Karibiku a nebo rozdíl v rytmu a stylu života v městských ulicích Santo Dominga a venkovských obcí vzdálených nedaleko od města. Santo Domingo, nebo-li “La Capital”, jak je obvykle nazýváno, je koláží kultur, které v Dominikánské republice zanechaly svou historickou stopu. Při zájezdu do Dominikánské republiky se tak nabízí skvělá možnost strávit zkombinovat relaxační dovolenou s poznáním Karibiku.

Dominikánská republika je také proslavená svými velkými all-inclusive středisky, které se nachází na většině míst přímo na pláži. Ve vnitrozemí, za branami těchto luxusních resortů se nacházejí obrovské plantáže s cukrovou třetinou a malé vesnické osady.

S výjimkou hor ve vnitrozemí se teploty v Dominikánské republice příliš nemění, v průměru 28 º C až 31 º C na většině míst pro velkou část roku, což Dominikánskou republiku předurčuje pro ideální a luxusní destinaci pro dovolenou v Karibiku. Díky tropické vlhkosti vzduchu může teplota působit subjektivně vyšším dojmem, nicméně stabilní vánky od moře tento pocit zmírňují. Období dešťů je od května do října, i když v oblasti Samaná a na severním pobřeží Dominikánské republiky může toto období trvat až do prosince. V průběhu srpna a září se v Dominikánské republice pravidelně hurikány.

Kdy vyrazit na dovolenou do Dominikánské republiky

Hlavní turistická sezóna pro dovolenou v Karibiku a tedy i v Dominikánské republice je od prosince do února a pak od července do srpna. Během těchto měsíců lze očekávat vyšší ceny a zaplněnější pláže. V únoru bývá v Dominikánské republice obzvláště skvělé počasí a můžete se také těšit na místní karneval a na možnost pozorovat velryby – keporkaky v oblasti Samaná. Listopad je taktéž vhodným měsícem k návštěvě Dominikánské republiky- sice pravděpodobně neuvidíte velryby, ale zato stihnete místní baseballovou sezónu v plném proudu.

Oblíbené lokality pro dovolenou v Dominikánské republice

Punta Cana

Jedním z nejznámějších regionů pro dovolenou v Dominikánské republice je oblast Punta Cana, která se nachází na východním pobřeží ostrova. Svoji oblíbenost si Punta Cana rozhodně zaslouží, skýtá totiž jedny z nejhezčích pláží v Karibiku, průzračné moře a aleje palmových hájů. Písek zdejších pláží je bílý a jemný. Oblast Punta Cana je centrem turistického ruchu, kromě romantických zákoutí a nádherných pláží zde také najdete velká nákupní centra, noční život a sportovní vyžití, zejména golf. Světoznámá je luxusní pláž Baváro. Vaše dovolená v Punta Caně v Dominikánské republice tak může být velmi rozmanitá. Zastoupení resortů v Punta Caně je velké, máte tedy velkou pravděpodobnost pořídit dovolenou na last minute za skvělé ceny.

 

Boca Chica

Dalším z oblíbených letovisek Dominikánské republiky je oblast Boca Chica, která se nachází nedaleko od hlavního města Santo Dominga příjemné letovisko rozkládající se kousek od hlavního města Santo Domingo. Pláže v oblasti Boca Chica mají pozvolný vstup do moře, jsou proto vhodné i pro rodiny s malými dětmi. Tato oblast je také oblíbena mezi místními obyvateli, na své dovolené tak máte možnost přímého kontaktu s místní kulturou a všudypřítomným rytmem merengue Letovisko Boca Chica rovněž nabízí bohaté vyžití s ohledem na noční život.

 

Samaná

Samaná je poloostrov v severní části Dominikánské republiky. Jedná se o méně rušnou oblast Dominikánské republiky, až do roku 1985 to byla v podstatě izolovaná rybářská vesnice. Turistický ruch se do oblasti Samaná dostal zejména s expedicemi na pozorování velryb. Oblast Samaná je klidnější, bez intenzivního turistického ruchu a velkých resortů, je to místo ideální na poklidnější dovolenou v Dominikánské republice.

 

Bayahibe

Letovisko Bayahibe leží na jihovýchodě Dominikánské republiky v blízkosti národního parku se zachovalou původní přírodou. Toto středisko je vhodné pro všechny, kteří vyhledávají klidnou dovolenou, jednotlivé resorty jsou od sebe odděleny pouze parkem. Zároveň je zde možnost krásného potápění a šnorchlování na korálovém útesu. V oblasti Bayahibe se nachází několik kvalitních 18 jamkových hřišť.

 

Juan Dolio

Letovisko Juan Dolio se nachází cca 45 min východně od hlavního města Santo Domingo a naleznete zde rozsáhlé korálové útesy. V blízkosti této lokality se nachází přírodní rezervace Haistises nebo ostrůvek Saona vhodný pro milovníky potápění. Poblíž lokality se také nachází kvalitní 18 jamkové golfové hřiště.