Brazílie

Základní info o Brazílii

 

Hlavní město: Brasília
Mezinárodní letiště: Brasilia International (BSB)
Rio de Janeiro International (GIG)
Sao Paulo Guarulhos International (GRU)
Doba letu : 14:30 h (Vídeň)
14:00 h (Mnichov)
Časový posun: GMT-3 (vůči ČR -5 letní čas, -4 zimní čas)
Telefonní předvolba: +55
Měna: brazilský real (BRL)
Víza: Občané České republiky, kteří jsou držiteli platného cestovního pasu, mohou od 3. října 2005 vstupovat na území Brazilské federativní republiky bez víz za účelem pobytu, který nebude trvat déle než 90 dnů, a který nebude sloužit k výdělečné činnosti.Tato doba může být prodloužena za předpokladu, že celková doba nepřesáhne 180 dnů v jednom kalendářním roce.

Geografie a počasí v Brazílii

Brazilská federativní republika je největší a nejlidnatější stát Latinské Ameriky. Území Brazílie tvoří tři velké dobře rozlišitelné celky- na severu Guyanská vysočina, kde se také nachází nejvyšší hora Brazílie Pico de Neblina která měří 3 014 metrů. Na západě, jihu a ve středu země je Amazonská nížina a na východě a jihovýchodě rozsáhlá Brazilská vysočina. Zhruba 57% území Brazílie pokrývají lesy, spíše však pralesy. Územím Brazílie protéká i největší řeka světa Amazonka. Ročně tráví svou dovolenou v Brazílii přibližně 4 miliony turistů z celého světa.

Brazílie je obecně známá jako země nádherných pláží, rozlehlých deštných pralesů a měst naplněných hudbou. Brazílie může pro trávení dovolené nabídnout ohromující rozmanitost přírodních a kulturních divů. V podstatě se jedná o největší zemi v tropech a jediným omezením pro typ a zamření Vaší dovolené v Brazílii je Vaše představivost. V kostce – na úvod by Vás mohly zaujmout jsou idylické a nezkažené ostrovy jako Ilha do Mel nebo Ilha Grande, následované nedotcenými úseky pobřeží ohraničenýmí smaragdovým mořem a malebně kouzelná koloniální města jako je Ouro Preto nebo Olinda. Z dalších životem tepoucích měst Brazílie je možné uvést Brasilii, futuristické hlavní město přibližně ve středu země; Salvador, historií nasycená a barevná perla na severovýchodě Brazílie; megaměsto Sao Paulo a samozřejmě Rio de Janeiro, synonymum pro divoké karnevalové reje.

Většina území Brazílie je pod vlivem tropického, vlhkého a teplého podnebí, které se vyznačuje vysokými teplotami a značnými srážkami, ty jsou z poloviny přinášeny od Atlantského oceánu a z poloviny se tvoří výparem nad pevninou Brazílie.

Hlavní město Brasília i Rio de Janeiro mají tropické podnebí, ale s výrazným obdobím sucha. Dále na jihu Brazílieje potom podnebí mírné.

V Brazílii trvá zima od června do srpna, na jihu s teplotami mezi 13 - 18 °C. Léto je zde od prosince do února, kdy se teplota v Rio de Janeiru dostává často i k 40 °C a nespadá pod 30 °C. Od Bahie po Maranho jsou teploty po celý rok kolem 28 °C a je zde také nižší vlhkost než v Rio de Janeiru. Průměrná teplota v Amazonii je 27 °C s vysokou vlhkostí vzduchu.

Kdy vyrazit na dovolenou do Brazílie

Hlavní turistická a dovolenková sezóna v Brazílii trvá od prosince do března. Toto je období, kdy se v Brazílii setká největší množství zahraničních návštěvníků a brazilských rodin trávících svou dovolenou (školní prázdniny probíhají od poloviny prosince do času Karnevalu- se koná v únoru). V tomto čase v Brazílii očekávejte vyšší ceny a větší zástupy či davy, nicméně je to také zároveň období, kdy je Brazílie nejživější s nejslavnostnější atmosférou. Nižší turistická sezóna v Brazílie probíhá od května do září.

Zvolené místo Vaší dovolené v Brazílii je rozhodující pro volbu vhodného času. V Riu de Janeiru může být vlhkost vzduchu vysoká v létě s teplotami okolo 28 ° C. Četnost srážek je dalším faktorem, měsíce od října do ledna přinášejí nejvíce deště. V zimě se v Riu de Janeiru pohybují teploty kolem 23 ° C s kombinací slunečných i deštivých dnů.

Na severovýchodním pobřeží, od města Bahia do Maranhão, jsou teploty celoročně o něco vyšší než v oblasti Rio de Janeira - ve dnech dosahují 31 ° C, ale vzhledem k příjemnému tropickému větru a nižší vlhkosti vzduchu, je subjektivní pocit z klimatu lepší.

Amazonii (sever Brazílie) je jedním z nejdeštivějších míst na světě a období dešťů je nejčastěji od prosince do května, což jsou pro dobrodužnou dovolenou v Brazílii nejméně vhodné měsíce. Zbytek roku v tomto regionu je sice stále poměrně deštivý, ovšem jedná se spíše o přeháňky trvající hodinu nebo dvě.

Jih Brazílie je oblastí nejextrémnějších teplotních změn a během nejchladnějších zimních měsíců (červen až srpen) mohou Rio Grande do Sul, Santa Catarina, Paraná a Sao Paulo teploty spadnout až na 13 ° C. Stejně jako jinde na pobřeží, je i v této části Brazílie v létě je velmi horko a pláže jsou obležené rekreanty trávícími zde svou dovolenou.

Oblíbené lokality pro dovolenou v Brazílii

Rio de Janeiro

Pár výstižnými slovy je Rio okouzlující město plné samba tanečních klubů, legendárního karnevalu, malebných pláží s bílým pískem, městem fotbalových fanoušků a centrem uměleckých bohémů. Je to pravděpodobně nejznámější město Latinské Ameriky nacházející se mezi mořem a horami, které tepe životem a je snovou destinací pro mnohé dovolené v Brazílii.

Rio de Janeiro nabízí nespočet míst k navštívení a zážitků k prožití. Mezi nejvyhledávanější patří 710 metrů vysoký vrch Corcovado se světoznámou 38 metrů vysokou sochou Krista. Z dalších turistických míst je třeba zmínit fotbalový stadión Maracaná, legendární pláže Copacabana a Ipanema známé svou atraktivitou, živostí a místním oblíbeným drinkem caipirinha. V neposlední řadě je třeba zmínit i vrch Pao de Acucar (jinak zvaný jako Homole cukru), ze kterého je nádherný výhled na panorama Rio de Janeira a kam se dá dostat lanovkou.

Pro spoustu lidí je Rio de Janeiro synonymem pro taneční karneval, který se zde každoročně koná zpravidla v únoru a kde v reji barve a fantastických kostýmů a alegorických vozů defilují jednotlivé školy samby.

 

Sao Paulo

Jedna z největších světových metropolí, Sao Paulo se vznáší nad Jižní Amerikou. Zatímco město postrádá přirozenou krásu Ria, Sampa - jak mu láskyplně říkají místní obyvatelé – nabízí neskutečné množsví tipů, jak strávit Vaši dovolenou v Brazílii. Sao Paulo je totiž hlavním kulturním městem Brazílie se závratnou řadou zajímavostí, včetně prvotřídních muzeí, večerních koncertů, experimentálního divadla a tance – je to ráj pro dovolenou v Brazílii zaměřenou na poznání. Nočních kluby, bary a restaurace v Sao Paulu se řadí mezi nejlepší v Latinské Americe. Na plážích v Sao Paulu se často setkáte i s atraktivní podívanou v podobě nácviků brazilského bojového tance zvaného capoeira.

 

Vodopády Iguacu

Vodopády Iguaçu (španělsky Cataratas del Iguazú, portugalsky Cataratas do Iguaçu) představují největší systém vodopádů na Zemi. Leží na řece Iguaçu na hranicích mezi Argentinou a Brazílií. Voda se zde v přepadu dlouhém asi 2,7 km řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 70 metrů. V období dešťů je zde asi 270 samostatných vodopádů, v období sucha klesá průtok a vodopádů je asi 150. Největším vodopádem jsou Ďáblova ústa a přímý pohled do jícnu této masy vody je nezapomenutelným zážitkem během Vaší dovolené v Brazílii.

Státy, na jejichž hranicích vodopády leží, okolo nich vytyčily rozsáhlé národní parky (Parque Nacional Iguazú na argentinské straně a Parque Nacional do Iguaçu na brazilské straně) chránící jak vodopády tak okolí tvořené z velké části zachovaným pralesem.

Vodopády jsou hojně navštěvovány turisty, pro něž byly pod vodopády zbudovány speciální lávky a pozorovatelny. Vodopády a oba přilehlé parky byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO

 

Ilha de Marajó

Se svou rozlohou 50,000 km2 je ostrov Ilha de Marajó mírně větší než Švýcarsko a nachází se v ústí řek Amazonas a Tocantins. Byl domovem starověkého kmene Marajoaras, domorodé kultury známé pro své velké keramické pohřební urny. Dnes na ostrově Marajó žijí obyvatelé v několika městech a vesnicích a na mnohých fazendas (rančích) šíří po celém ostrově. Je to část Brazílie, kde převažují jízdní kola nad automobily a vodní buvoli se pasou kolem města. Legenda říká, že buvoli na tomto ostrově jsou potomky zvířat, která doplavala na ostrov z francouzské lodi, která se potopila při cestě z Indie do Francouzské Guyany. Tento brazilský ostrov je dobře známý pro svůj buvolí sýr, buvolí steaky a policii jezdící rovněž na buvolech.

 

Fortaleza

Fortaleza je město na severovýchodě Brazílie, hlavní město státu Ceará. Ve městě se nachází mezinárodní letiště a díky zdejšímu teplému klimatu (v průměru 240 slunečných dnů v roce) a 24 km písečných pláží (nejznámější a nejoblíbenější jsou Praia de Morro Branco,Praia de Cumbuco, a Praia de Canoa Quebrada) je Fortaleza turisticky velmi populární destinací pro dovolenou v Brazílii.

Pláže v okolí Fortalezy jsou ideálním místem pro dovolenou ve spojení s vodními sporty – zejména windsurfing a vodní lyže. Přímo ve městě se také nachází vodní park se spoustou atrakcí, za zmínku stojí zejména skluzavka z výšky cca 40 metrů- adrenalinový zážitek!

 

Recife

Toto město se nachází na severovýchodě Brazílie a je ideálním místem pro někoho, kde chce svou dovolenou strávit nejen na pláži, ale cestuje i za poznáním. Město samotné se rozkládá na 3 velkých ostrovech a je někdy nazýváno brazilskými Benátkami.

Zhruba 540 km od Recife se nachází souostroví Fernando de Noronha skládající se z 21 vulkanických ostrovů, které bylo roku 1988 prohlášeno za národní mořský park za účelem ochrany půdy,vegetace a mořských i pozemních živočichů. Ve skutečnosti se v této oblasti Brazílie nachází jedny z nejlepších pláží a je to jednoznačná destinace pro milovníky romantických dovolených a spíše individuálního cestování.