Bahamy

Základní info o Bahamách

 

Hlavní město: Nassau
Mezinárodní letiště: Nassau (NAS)
Freeport (FPO)
Bimini (BIM)
Marsh Harbour (MHH)
North Eleuthera (ELH)
Doba letu: 15,5 h (Vídeň)
13 h (Mnichov)
Časový posun: GMT-5 (vůči ČR -6)
Telefonní předvolba: +1242
Měna: bahamský dolar (BSD), prakticky lze používat i USD
Víza: Od 1.4.2009 nepotřebují čeští občané víza ke vstupu na území Baham za účelem turismu.

Geografie a počasí na Bahamách

Bahamy (oficiálně Bahamské společenství) leží v Atlantiku jihovýchodně od Floridy a severovýchodně od Kuby. Souostroví tvoří 30 větších, 700 menších a přibližně 2400 korálových ostrovů. Území Baham se nachází v nízké nadmořské výšce (nejvyšší vrcholek Como Hill má výšku 63 m), díky tomu zde najdeme krásné písčité pláže s pozvolným vstupem do vody.

Bahamy jsou díky své zeměpisné roztříštěnosti rozděleny do 31 správních obvodů.

Podnebí na Bahamách je subtropické až tropické, pod vlivem severovýchodních pasátů a teplého Golfského proudu zejména během zimního období. Bahamy se pyšní v průměru 320 dny slunečního svitu za rok. Průměrné teploty dosahují v létě v průměru 30°C, v zimních měsících (prosinec až duben) v průměru 26°C. Srážky se pohybují mezi 1100 až 1600 mm za rok, nárazové deště jsou častější od května do listopadu. Od června do listopadu je pravděpodobný výskyt hurikánů, které ale ne vždy Bahamy zasáhnou.

Kdy vyrazit na dovolenou na Bahamy

Nejvyšší turistická sezóna na Bahamách je každoročně od půlky prosince do půlky dubna, kdy jsou denní teploty velmi příjemné, moře má teplotu v průměru 23 °C, je nižší výskyt dešťů a již skončila sezóna hurikánů.

Oblíbené lokality pro dovolenou na Bahamách

Obecně jsou Bahamy díky svým mělkým vodám v okolí ostrovů a ostrůvků rájem pro všechny vyznavače potápění, šnorchlování a rybaření. Díky svému slunečnému podnebí nazval George Washington Bahamy “ostrovy věčného června”. Na Bahamách Vás přivítá i bujná vegetace - daří se zde stále zelenému rostlinstvu, kokosovým palmám, piniovým a mangrovníkovým lesům, po celý rok tu kvetou divukrásné květiny. V druhé polovině 20. století byla na Bahamách vyhlášena síť pobřežních a mořských národních parků. To vše předurčuje Bahamy ke krásné a romantické dovolené v tropickém ráji.

Nassau

Hlavní město Baham je svým ruchem a koncepcí nejvíce podobné velkoměstům v USA, byť je i zde samozřejmě patrný vliv karibské kultury. Díky politice tzv. daňového ráje mají v Nassau své sídlo mnohé banky, investiční fondy a pojišťovny. Nassau je propojeno s ostrovem Paradise, na kterém se nachází krásné pláže s bílým pískem a moderní turistická letoviska.

Nassau je velmi oblíbenou destinací pro celebrity světového filmového a módního průmyslu.

 

Grand Bahama

Toto je dlouhodobě druhá v pořadí nejoblíbenějších turistických oblastí na Bahamách, která se pyšní neporušenou přírodou, pohádkovými bílými plážemi a hustými piniovými háji. Nejoblíbenější oblastí ostrova je Freeport/Lucaya, což je moderní letovisko, kde kromě muzea Grand Bahama naleznete Lucayan National Park, ve kterém si můžete zpestřit svou dovolenou na Bahamách. Park samotný má rozlohu zhruba 16 hektarů průchozích na dřevěných můstcích a kromě bohaté tropické vegetace a ptactva se zde také nachází největší podvodní jeskynní systém na světě (dlouhý přes 6 mil) s netopýry a jeskyněmi zbarvenými domodra. Na ostrově jsou řeky sjízdné na kajacích a odpočinout si pak můžete na nádherných plážích.

 

Long Island

Tento ostrov je prozatím velmi málo zasažen turistickým ruchem a máte možnost se zde setkat s čarokrásnými přírodními scenériemi. Pravděpodobně nejmagičtějším místem je Cape Santa Maria na severu ostrova, kde se dlouhá bílá pláž svažuje do tyrkysového moře s korálovými útesy.

 

Cat Island

Panenský ostrov s mangrovníkovými a mahagonovými lesy ve vnitrozemí. Podél atlantického pobřeží se nachází pláže s růžově zbarvenými pískem, v moři lze spatřit malé žraloky a rejnoky. Na ostrově je také stále patrná jeho historie s otroky pracujícími na plantážích a tajemným voodoo.